| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od cateringu zakupionego dla pracowników

Odliczenie VAT od cateringu zakupionego dla pracowników

Firma, która jest czynnym podatnikiem VAT, nabywa na potrzeby prowadzonej działalności usługi cateringowe (posiłki profilaktyczne dla uprawnionych pracowników zajmujących się wyłącznie działalnością opodatkowaną). Czy firma prawidłowo odlicza VAT od tych usług, uważając, że odliczeniu VAT nie sprzeciwia się art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT?

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zatem należy stwierdzić, że usługi cateringowe różnią się od usług gastronomicznych. W art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT zostały wymienione jedynie usługi gastronomiczne. Z uwagi więc na odmienny charakter usług cateringowych nie znajdzie zastosowania wyłączenie z odliczenia podatku naliczonego. Pogląd ten podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 marca 2015 r., nr IPPP2/443-1195/14-4/KBr; interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 lipca 2014 r., nr IBPP2/443-409/14/RSz).

Zatem w rozpatrywanym przypadku firma może odliczyć podatek naliczony od nabytych usług cateringowych.

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE z 2011 r. L 77, s. 1, ze zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »