| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać VAT od wydatków mieszkaniowych

Czy można odliczać VAT od wydatków mieszkaniowych

Jestem podatnikiem VAT. Prowadzę firmę reklamową. Zatrudniłem operatora, któremu zamierzam wynająć swoje prywatne mieszkanie na cele mieszkalne. W jaki sposób mam się z tego rozliczyć z fi­skusem w zakresie VAT? Czy mogę odliczać VAT od wydatków na to mieszkanie?

Może Pan wynająć swoje prywatne mieszkanie na cele mieszkalne swojemu pracownikowi. Zastosowanie znajdzie tu zwolnienie z VAT, ponieważ najem na cele mieszkalne jest zwolniony przedmiotowo z VAT. W składa­nej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej osiągnięty z tego tytułu obrót należy wykazać w poz. 10 dekla­racji VAT-7. Ponieważ najem jest zwolniony z VAT, nie może Pan odliczać VAT od wydatków związanych z najmem.

Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką

Potwierdzają to też organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ILPP1/443-203/14-2/JSK) czytamy:

(...) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został nali­czony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następ­stwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należne­go o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wy­konywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15 ust. 1 i 2, art. 43 ust. 1 pkt 36, art. 88 ust. 3a pkt 2, art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - Dz.U. z 2013 r. poz. 1485

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK