| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

Faktura zawiera cenę niezgodną z umową - czy można odliczyć VAT

Zawarliśmy umowę o dostawę towarów. Umowa zawiera zapis, że nasz kontrahent przez 6 miesięcy będzie dostarczał nam określoną partię towarów za konkretną cenę. Kwota została podana jednostkowo za każdą sztukę towaru, ale wcześniej została wynegocjowana podczas spotkania. Ostatecznie w umowie została uwzględniona cena wynegocjowana, która była niższa o 15% od ceny pierwotnie wskazanej przez kontrahenta. Otrzymaliśmy pierwszą dostawę towaru i pierwszą fakturę. Na fakturze do zapłaty została uwzględniona cena pierwotnie podana przez kontrahenta, a nie ta, którą mamy w umowie. Czy możemy odliczyć z niej VAT? Czy urząd nie uzna, że został odliczony VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę?

Odliczenie VAT z faktury zawierającej zawyżoną cenę jest ryzykowne. Niezwłocznie powinni Państwo wystąpić o korektę faktury. Najbezpieczniej będzie, jeśli wstrzymają się Państwo z odliczeniem VAT z faktury pierwotnej do czasu otrzymania faktury korygującej. Wówczas będzie można rozliczyć fakturę pierwotną i korektę do tej faktury w tym samym miesiącu. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Z pytania wynika, że Czytelnik ma wątpliwość, czy ma prawo do odliczenia podatku, skoro sprzedawca wykazał na fakturze zawyżoną kwotę za dostarczony towar.

Z przepisów ustawy o VAT wynika, że nie odliczymy VAT z faktury czy dokumentu celnego, jeśli:

a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,

b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,

c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności (art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT).

Nie daje prawa do odliczenia VAT faktura, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością.

Faktura, która zawiera cenę inną niż wskazana w umowie, spełnia przesłanki uznania jej za fakturę, która podaje kwoty niezgodne z rzeczywistością, czyli nie stanowi podstawy do odliczenia z niej VAT.

Zakaz ten nie będzie miał zastosowania, gdy nie ma wątpliwości, że transakcja opodatkowana zaistniała i wykreowała podatek naliczony, a zmiana ceny została przez strony transakcji uzgodniona i zaakceptowana. W takiej sytuacji podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Jednak w przypadku naszego Czytelnika tak nie było. Jako nabywca podpisał umowę, w której zawarto określoną cenę za towar. Cena ta nie była już później zmieniana. Z treści pytania wynika, że nie doszło do podpisania aneksu do umowy, w którym zmiana ta zostałaby uwzględniona. W takiej sytuacji należy uznać, że kwota podana na fakturze jest niezgodna z rzeczywistością, ponieważ nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką ustaliły strony umowy. W rezultacie faktura w takiej formie nie stanowi podstawy do odliczenie podatku w niej wykazanego.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 sierpnia 2017 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2017.1.ISZ), w której czytamy:

W opisanym we wniosku zdarzeniu (w przypadku gdy Wnioskodawca otrzyma fakturę dokumentującą faktycznie wykonaną na Jego rzecz usługę z błędnie określoną kwotą należnego wynagrodzenia za usługi - kwoty są wyższe niż określone w umowie), kwota podana w fakturze, dotyczącej umowy o świadczenie usług na rzecz Wnioskodawcy, jest niezgodna z rzeczywistością, tzn. nie wskazuje prawdziwej ceny, jaką uzgodniły strony umowy, co oznacza, że według ustaleń Wnioskodawca za zgodą kontrahenta, faktycznie zapłaci cenę w odmiennej wysokości niż to wynika z faktury.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK