| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT

Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT

Kaucja gwarancyjna nie stanowi kwoty nieuregulowanej w rozumieniu art. 89b ustawy o VAT. Stosownie do art. 29a ust.1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzyma usługodawca. Bez znaczenia jest fakt potrącenia i zatrzymania przez wnioskodawcę części wynagrodzenia tytułem zabezpieczenia.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 września 2014 r. (nr ITPP1/443-709/14/KM).

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza zawrzeć umowy o roboty budowlane związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zawierane przez wnioskodawcę umowy są wyposażone w klauzulę dotyczącą wpłacenia przez wykonawcę kaucji gwarancyjnej albo dokonania potrącenia z wynagrodzenia na rzecz zamawiającego z tego tytułu.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy zasadne jest stanowisko, iż w tej sytuacji brak jest dokonania korekty podatku naliczonego VAT w trybie art. 89b ustawy o VAT?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie ma obowiązku dokonania korekty. Uznał, że dokonanie potrącenia z tytułu kaucji gwarancyjnej nie dowodzi niedokonania zapłaty przez zamawiającego na rzecz wykonawcy z tytułu wystawionych faktur. Dodatkowo powołał się na art. 498 §1 KC, zgodnie z którym potrącenie jest jednym ze sposobów wykonania zobowiązania.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W uzasadnieniu interpretacji podkreślił, że w przypadku, gdy kaucje gwarancyjne są potrącane przez inwestora przy wypłacaniu należności wykonawcom za wykonane usługi budowlane, za zapłatę należy uznać również kwotę potrąconej kaucji. Powołując się na treść art. 29a ust. 1 ustawy o VAT zaznaczył, że podstawą opodatkowania będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzyma.

Dodatkowo wskazał, że kaucja gwarancyjna, co do zasady ma charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo. Nie jest więc zapłatą w rozumieniu ww. artykułu i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym wykonawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, w części dotyczącej kaucji gwarancyjnej.

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »