| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT

Potrącenie kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia kontrahenta a korekta VAT

Kaucja gwarancyjna nie stanowi kwoty nieuregulowanej w rozumieniu art. 89b ustawy o VAT. Stosownie do art. 29a ust.1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzyma usługodawca. Bez znaczenia jest fakt potrącenia i zatrzymania przez wnioskodawcę części wynagrodzenia tytułem zabezpieczenia.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 września 2014 r. (nr ITPP1/443-709/14/KM).

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza zawrzeć umowy o roboty budowlane związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zawierane przez wnioskodawcę umowy są wyposażone w klauzulę dotyczącą wpłacenia przez wykonawcę kaucji gwarancyjnej albo dokonania potrącenia z wynagrodzenia na rzecz zamawiającego z tego tytułu.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy zasadne jest stanowisko, iż w tej sytuacji brak jest dokonania korekty podatku naliczonego VAT w trybie art. 89b ustawy o VAT?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie ma obowiązku dokonania korekty. Uznał, że dokonanie potrącenia z tytułu kaucji gwarancyjnej nie dowodzi niedokonania zapłaty przez zamawiającego na rzecz wykonawcy z tytułu wystawionych faktur. Dodatkowo powołał się na art. 498 §1 KC, zgodnie z którym potrącenie jest jednym ze sposobów wykonania zobowiązania.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Aktywne druki i formularze

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W uzasadnieniu interpretacji podkreślił, że w przypadku, gdy kaucje gwarancyjne są potrącane przez inwestora przy wypłacaniu należności wykonawcom za wykonane usługi budowlane, za zapłatę należy uznać również kwotę potrąconej kaucji. Powołując się na treść art. 29a ust. 1 ustawy o VAT zaznaczył, że podstawą opodatkowania będzie wszystko, co stanowi zapłatę, którą usługodawca otrzyma.

Dodatkowo wskazał, że kaucja gwarancyjna, co do zasady ma charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo. Nie jest więc zapłatą w rozumieniu ww. artykułu i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym wykonawca nie będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego, w części dotyczącej kaucji gwarancyjnej.

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »