| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczać VAT z faktur za media

Jak rozliczać VAT z faktur za media

Podatek VAT za media (gaz, wodę czy telefon i Internet) odliczamy w deklaracji za miesiąc bądź kwartał, w którym otrzymaliśmy fakturę. Data otrzymania dokumentów przez firmę decyduje także o rozliczeniu korekt i prognoz z gazowni czy elektrowni.

Możliwość i termin odliczenia VAT-u naliczonego z faktury zakupowej zależą od dwóch rzeczy, tj. od daty powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy oraz od otrzymania faktury przez kupującego.

Zgodnie z art. 86. ust 10 ustawy o VAT, nabywca może odliczyć VAT z faktury zakupowej w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów czy usług powstał obowiązek podatkowy. Zasady ogólne w VAT mówią, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W szczególnych przypadkach jest inaczej, a za taki przepisy ustawy uważają m.in. sprzedaż mediów. W przypadku dostawy energii elektrycznej, cieplnej czy gazu oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą terminowego wystawienia faktury przez elektrownię, gazownię czy sieć komórkową. Jeśli dostawca energii, gazownia czy sieć komórkowa nie wystawią faktury lub wystawią ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy w VAT u sprzedawcy mediów zgodnie z art. 106i ustawy VAT-owskiej powstanie najpóźniej z upływem terminu płatności.

Jak rozliczyć koszty gwarancji w podatku VAT

Trzeba dysponować fakturą

Aby przedsiębiorca mógł jednak odliczyć VAT z faktury zakupowej, musi ją jeszcze otrzymać. Tak więc prawo do odliczenia VAT-u za prąd, internet bądź firmowego smartfona powstaje za miesiąc lub kwartał, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę od elektrowni czy operatora.

Przykład 1

Operator sieci komórkowej wystawił przedsiębiorcy fakturę za styczniowy abonament za telefon plus internet w lutym br. i w tym miesiącu powstał u operatora obowiązek podatkowy w VAT. Jeśli faktura dotarła do przedsiębiorcy jeszcze w lutym, VAT z niej rozliczy do 25 marca, czyli w deklaracji za luty, tj. za miesiąc powstania obowiązku w VAT u operatora. Jeśli jednak faktura dotrze do firmy dopiero w marcu, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT od firmowego telefonu i internetu w deklaracji za marzec, składanej do 25. kwietnia.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Oczywiście odliczenie VAT-u w deklaracji za luty w pierwszym przypadku powyższego przykładu to pierwszy możliwy termin odliczenia. VAT z faktury zakupowej można rozliczyć w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc czy kwartał), w którym powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy i nabywca otrzymuje dokument albo w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK