| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak rozliczać VAT z faktur za media

Jak rozliczać VAT z faktur za media

Podatek VAT za media (gaz, wodę czy telefon i Internet) odliczamy w deklaracji za miesiąc bądź kwartał, w którym otrzymaliśmy fakturę. Data otrzymania dokumentów przez firmę decyduje także o rozliczeniu korekt i prognoz z gazowni czy elektrowni.

Możliwość i termin odliczenia VAT-u naliczonego z faktury zakupowej zależą od dwóch rzeczy, tj. od daty powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy oraz od otrzymania faktury przez kupującego.

Zgodnie z art. 86. ust 10 ustawy o VAT, nabywca może odliczyć VAT z faktury zakupowej w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów czy usług powstał obowiązek podatkowy. Zasady ogólne w VAT mówią, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W szczególnych przypadkach jest inaczej, a za taki przepisy ustawy uważają m.in. sprzedaż mediów. W przypadku dostawy energii elektrycznej, cieplnej czy gazu oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą terminowego wystawienia faktury przez elektrownię, gazownię czy sieć komórkową. Jeśli dostawca energii, gazownia czy sieć komórkowa nie wystawią faktury lub wystawią ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy w VAT u sprzedawcy mediów zgodnie z art. 106i ustawy VAT-owskiej powstanie najpóźniej z upływem terminu płatności.

Jak rozliczyć koszty gwarancji w podatku VAT

Trzeba dysponować fakturą

Aby przedsiębiorca mógł jednak odliczyć VAT z faktury zakupowej, musi ją jeszcze otrzymać. Tak więc prawo do odliczenia VAT-u za prąd, internet bądź firmowego smartfona powstaje za miesiąc lub kwartał, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę od elektrowni czy operatora.

Przykład 1

Operator sieci komórkowej wystawił przedsiębiorcy fakturę za styczniowy abonament za telefon plus internet w lutym br. i w tym miesiącu powstał u operatora obowiązek podatkowy w VAT. Jeśli faktura dotarła do przedsiębiorcy jeszcze w lutym, VAT z niej rozliczy do 25 marca, czyli w deklaracji za luty, tj. za miesiąc powstania obowiązku w VAT u operatora. Jeśli jednak faktura dotrze do firmy dopiero w marcu, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT od firmowego telefonu i internetu w deklaracji za marzec, składanej do 25. kwietnia.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Oczywiście odliczenie VAT-u w deklaracji za luty w pierwszym przypadku powyższego przykładu to pierwszy możliwy termin odliczenia. VAT z faktury zakupowej można rozliczyć w deklaracji za okres rozliczeniowy (miesiąc czy kwartał), w którym powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy i nabywca otrzymuje dokument albo w deklaracji za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK