| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnej cesji wierzytelności

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnej cesji wierzytelności

Jesteśmy spółką z o.o. Zamierzamy zawierać z innymi podmiotami umowy cesji wierzytelności. Podstawowe warunki umowy to: zbywca dokonuje cesji wierzytelności na naszą spółkę; nasza spółka zobowiązuje się dążyć do odzyskania tych wierzytelności; w przypadku odniesienia przez naszą spółkę sukcesu zwracamy część odzyskanej wierzytelności zbywcy; w przypadku nieskuteczności windykacji dokonujemy lub możemy dokonać zwrotu wierzytelności (bez wynagrodzenia); wysokość części odzyskanej wierzytelności zwracanej zbywcy będzie pomniejszona o koszty (lub część kosztów) windykacji oraz wynagrodzenie umowne. Nadmieniamy, że dokonywana przez zbywcę cesja wierzytelności nastąpi nieodpłatnie. Czy w odniesieniu do tej czynności powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT?

Nie. Z Państwa pytania wynika, że opisana w nim cesja wierzytelności ma charakter nieodpłatny. Nie ma zatem podstaw do uznania, że dochodzi tu do świadczenia jakiejkolwiek usługi podlegającej opodat­kowaniu VAT. Samo nabycie wierzytelności nie będzie więc mogło być zakwalifikowane jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym prze­pisem, opodatkowaniu podlega, co do zasady, jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nawet gdyby więc uznać, że zawierając umowę cesji wierzytelności świadczycie Państwo usługę na rzecz kontrahenta, to i tak usługa ta nie podlegałaby opodatkowaniu ze względu na jej nieodpłatny charakter. Dlatego też w sytuacji, w której z umowy cesji wierzytelności wynika, że ma ona charakter nieodpłatny, nie stanowi ona czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-1140/10/14-S/JKa) czytamy:

Spółka w momencie dokonania [nieodpłatnej - przyp. autora] cesji wierzytelności nie będzie MF świadczyła usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem czynność ta nie wpłynie na wartość obrotu uzasadniającą zwolnienie od podatku VAT, określoną w art. 113 ust. 1 ustawy.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK