| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Split payment > Split payment budzi obawy przedsiębiorców

Split payment budzi obawy przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku VAT, zawierający przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Jeżeli regulacje wejdą w życie, będą obowiązywały w proponowanym kształcie od 1 stycznia 2018 r. Chociaż założenie resortu jest słuszne, to budzi ono spore obawy wśród pracodawców.

Zagrożenie dla płynności finansowej

Kolejnym podmiotem za Konfederacją Lewiatan wskazującym na potencjalne zagrożenia związane w planowanymi zmianami jest związek Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (Pracodawcy RP). W wydanej przez pracodawców opinii głównym problemem jest ryzyko pozbawienia przedsiębiorców płynności finansowej.

Ustęp 1 art. 108a projektu ustawy zakłada dobrowolność stosowania systemu, jednakże w przypadku nieskorzystania z niego, podatnik może zetknąć się z poważnymi konsekwencjami odpowiedzialności solidarnej (art. 108a ust.4). Wybór ten może z czasem nabrać charakter nieformalnego obowiązku. Podzielenie płatności pozbawi przedsiębiorcę operowania całością otrzymanej kwot. W konsekwencji rozwój przedsiębiorczości, a następnie gospodarki Polski zwolnią. Ze względu na skromny kapitał czy nieugruntowaną pozycję na rynku zmianę najmocniej odczują małe przedsiębiorstwa, a ich istnienie będzie poważnie zagrożone.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Co jeszcze niepokoi?

Kwota podatku VAT idąca na subkonto będzie mogła być wykorzystana na inne cele. Takie użycie środków byłoby możliwe za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, ale w projekcie nie zostały zawarte żadne przesłanki jakimi należy się kierować. W swojej opinii Pracodawców RP sygnalizuje, że decyzja w powyższej kwestii może być podejmowana arbitralnie. Dodatkowo projekt nie zawiera przepisów dotyczących wypłaty odsetek od kwot zebranych na rachunku VAT, więc najprawdopodobniej nie będą one oprocentowane.

Kontrowersyjny zdaje się art.108e, który zakłada obniżenie wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do zapłaty o kwotę wyliczoną według wzoru podanego w projekcie ustawy, jeżeli zapłata tego zobowiązania następuje z rachunku VAT we wcześniejszym terminie niż ten określony dla zapłaty podatku. Może on służyć podmiotom stosującym różnego rodzaju optymalizacje podatkowe w podatkach dochodowych.

Pracodawcy RP podkreślają, że split payment stanowi zagrożenie dla stabilności krajowej gospodarki. Dla podatników stosujących system  nie przewidziana jest żadna premia, mimo że jego stosowanie jest dobrowolne. Ponadto, instytucja zdaje się niekonstytucyjna, dlatego że stanowi quasi wywłaszczenie – ingeruje zbyt daleko w konstytucyjne prawo własności, w zasadzie pozbawia podatnika władztwa nad jego własnymi środkami zgromadzonymi na rachunku VAT, co jest zbyt daleką ingerencją  w konstytucyjne prawo własności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK