| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Czym jest wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów przez podatnika

Szczególny przypadek transakcji wewnątrzwspólnotowych ma miejsce w przypadku przemieszczenia przez jednego podatnika towaru z jednego państwa członkowskiego do innego.

Zależnie od kierunku tego przemieszczenia może ono stanowić w Polsce:

1) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - stanie się tak, gdy towary te zostaną przemieszczone przez podatnika z terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego do Polski
2) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - gdy towary zostaną przemieszczone z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego.

Polecamy: VAT 2011

Należy zauważyć, że w obu przypadkach chodzi o sytuacje, gdy przemieszczenie dokonywane jest przez jeden podmiot posiadający przedsiębiorstwo w co najmniej dwóch państwach członkowskich (w przypadku bowiem, gdy przemieszczenie następuje między dwoma podatnikami, stanowi ono „zwykłe” wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub „zwykłą” wewnątrzwspólnotową dostawę towarów).

Regulacją art. 11 ust. 1 ustawy VAT jest objęta taka sytuacja, kiedy podatnik podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa zaimportował towar na terytorium tego innego państwa członkowskiego, który następnie przetransferował do Polski w celu wykorzystania do działalności jako podatnika (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 stycznia 2008 r. I SA/Lu 689/2007).

Trzeba również podkreślić, że ustawodawca przewidział szereg przypadków, gdy mimo przemieszczenia przez podatnika towaru między dwoma państwami członkowskimi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) nie występuje. Przypadki te określone zostały w art. 12 ust. 1 ustawy o VAT (w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) oraz w art. 13 ust. 4 ustawy (w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów). 

Polecamy: serwis VAT

We wszystkich tych przypadkach, stosownie do art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 5 ustawy o VAT, ustanie okoliczności powodujących wyłączenie powoduje uznanie przemieszczenia za transakcję wewnątrzwspólnotową (odpowiednio wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów).

Określone w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przemieszczenie towarów, których dostawa na terenie kraju opodatkowana jest stawką 0% (art. 83 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy o VAT), nie powoduje obowiązku zapłaty podatku, tj. nie jest traktowane gorzej, niż dostawa takich samych towarów na rynku krajowym (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2008 r. III SA/Wa 701/2008).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »