| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku

W dniu 13 grudnia 2010 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tak zwaną ustawę okołobudżetową. Wskazana ustawa nowelizuje, między innymi, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wprowadzenie nowych (wyższych) stawek podatku VAT, które mają obowiązywać począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r.

W kontekście powyższego rozważmy następujące sytuacje. Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w dniu 29 grudnia 2010 r. Faktura z tego tytułu wystawiona zostaje:

1. dnia 28 grudnia 2010 r. – faktura taka jest fakturą przedwczesną, a obowiązek podatkowy powstanie z dniem 15 stycznia 2011 r.
2. w dniu 29 grudnia 2010 r., wówczas obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury przez dostawcę, a zatem 29 grudnia 2010 r. (bez względu na datę jej wpływu do nabywcy w Polsce),
3. W dniu 3 stycznia 2011 r. - obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstanie w dniu wystawienia faktury VAT.

W przedstawionym przykładzie, w sytuacji opisanej w pkt 2, podatnik zobowiązany będzie do opodatkowana transakcji według stawki podatku w wysokości 22%.

Natomiast, w sytuacji, o której mowa w pkt 1 i 3 właściwa będzie stawka podatku VAT w wysokości 23%, gdyż obowiązek podatkowy z tytułu transakcji powstanie już w chwili obowiązywania nowych stawek podatku VAT.

Pamiętać należy, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej, w której określa kwotę podatku należnego. Kwota ta stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego. Oczywiście jedynie w sytuacji, gdy zakup służy sprzedaży opodatkowanej.

Zatem podatnicy winni pamiętać o przewidzianym przez ustawodawcę wyjątku dotyczącym zastosowania właściwej stawki podatku dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dokonywanego na przełomie 2010 i 2011 roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK