| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. stosujemy nowe stawki podatkowe VAT. Podwyżka ta jest w założeniu czasowa (do końca 2013 r.) W miejsce stawki 22% VAT pojawiła się stawka 23% VAT. W miejsce stawki 7% VAT pojawiła się stawka 8% VAT. Część towarów opodatkowanych dotychczas stawką 7% bądź 0% VAT zostanie natomiast opodatkowana 5% stawką VAT.

Wielu podatników zastanawia się jaką stawkę należy zastosować do transakcji dokonywanych na przełomie roku. Czy opodatkować je stawkami podatku VAT obowiązującymi jeszcze w 2010 r. czy może należy już zastosować nowe stawki.

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe regulujące ten problem. Główna zasada brzmi: w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (art. 41 ust. 14a znowelizowanej ustawy o VAT).

Podatnik sprzedaje 28 grudnia 2010 r. towary, które w roku 2010 podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 22 proc. Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru.

Podatnik wystawia fakturę 2 stycznia 2011 r. Art. 19 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje, że jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. W konsekwencji, w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której czynność (tj. dostawa towaru) została wykonana jeszcze w 2010 r., natomiast obowiązek podatkowy powstał dla niej już w 2011 roku. W oparciu o przepis przejściowy faktura wystawiona przez podatnika winna ujmować sprzedaż nie z nową stawką VAT (23 proc.) ale stawką VAT wynoszącą 22 proc.

W przypadku sprzedaży ciągłej, czyli w przypadku czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ustalania stawki podatku, że czynności te zostały wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się rozliczenia lub płatności.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Dla czynności rozliczanych miesięcznie podatnicy nie powinni mieć większych problemów z ustaleniem właściwej stawki VAT. Przykładowo, czynności wykonane w grudniu 2010 r. podlegają w całości stawce VAT sprzed zmiany – 22%, a te wykonane w styczniu 2011 r. – stawce po zmianie, 23%. Problem może pojawić się w przypadku usług ciągłych, dla których okres rozliczeniowy przechodzi przez dzień zmiany.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK