| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Stosowanie stawek VAT na początku 2011 roku

Od 1 stycznia 2011 r. stosujemy nowe stawki podatkowe VAT. Podwyżka ta jest w założeniu czasowa (do końca 2013 r.) W miejsce stawki 22% VAT pojawiła się stawka 23% VAT. W miejsce stawki 7% VAT pojawiła się stawka 8% VAT. Część towarów opodatkowanych dotychczas stawką 7% bądź 0% VAT zostanie natomiast opodatkowana 5% stawką VAT.

Wielu podatników zastanawia się jaką stawkę należy zastosować do transakcji dokonywanych na przełomie roku. Czy opodatkować je stawkami podatku VAT obowiązującymi jeszcze w 2010 r. czy może należy już zastosować nowe stawki.

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe regulujące ten problem. Główna zasada brzmi: w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania (art. 41 ust. 14a znowelizowanej ustawy o VAT).

Podatnik sprzedaje 28 grudnia 2010 r. towary, które w roku 2010 podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej 22 proc. Zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur podatnik jest zobowiązany wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru.

Podatnik wystawia fakturę 2 stycznia 2011 r. Art. 19 ust. 4 ustawy o VAT przewiduje, że jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru. W konsekwencji, w przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której czynność (tj. dostawa towaru) została wykonana jeszcze w 2010 r., natomiast obowiązek podatkowy powstał dla niej już w 2011 roku. W oparciu o przepis przejściowy faktura wystawiona przez podatnika winna ujmować sprzedaż nie z nową stawką VAT (23 proc.) ale stawką VAT wynoszącą 22 proc.

W przypadku sprzedaży ciągłej, czyli w przypadku czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ustalania stawki podatku, że czynności te zostały wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się rozliczenia lub płatności.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Dla czynności rozliczanych miesięcznie podatnicy nie powinni mieć większych problemów z ustaleniem właściwej stawki VAT. Przykładowo, czynności wykonane w grudniu 2010 r. podlegają w całości stawce VAT sprzed zmiany – 22%, a te wykonane w styczniu 2011 r. – stawce po zmianie, 23%. Problem może pojawić się w przypadku usług ciągłych, dla których okres rozliczeniowy przechodzi przez dzień zmiany.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »