| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, uchylenie tej regulacji uwzględnia wyrok TSUE z dnia 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o., w którym Trybunał uznał, że ww. ograniczenie wykracza poza ramy dozwolone przez dyrektywę unijną.

W celu eliminacji możliwości nadużyć podatkowych w obrocie złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych wprowadzono zmianę polegającą na przesunięciu, w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu powyższych transakcji, ze sprzedawcy na nabywcę.

Dodatkowo, ustawodawca zlikwidował szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do dostawy złomu.

Kolejną istotna zmiana polega na wprowadzeniu jednolitej reguły, zgodnie z którą, jeżeli świadczącym usługi lub dokonującym dostawy towarów na terytorium Polski jest podmiot nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski (bądź posiadający takie miejsce, które jednak nie jest zaangażowane w daną transakcję), podatnikiem z tytułu tych czynności jest zasadniczo usługobiorca lub nabywca towarów.

Do 1 kwietnia 2011 r. w takich przypadkach podatnikiem był usługobiorca lub nabywca towarów, jednakże za wyjątkiem sytuacji, gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów rozliczył należny podatek VAT (z licznymi odstępstwami).

Ponadto, w ustawie zmieniającej przewidziano wyjątek, zgodnie z którym zasady samonaliczenia podatku przez nabywcę nie stosuje się do świadczenia przez podmiot zarejestrowany dla celów VAT w Polsce usług związanych z nieruchomościami (o których mowa w art. 28e ustawy o VAT). W takim przypadku należny podatek jest rozliczany przez usługodawcę.

Powyższa zmiana może mieć wpływ na odliczenie podatku VAT naliczonego poniesionego w Polsce przez podmioty niemające żadnej ze wspomnianych form prezencji na terytorium kraju.

Ponadto, z uwagi na wprowadzony do art. 88 ust. 3a punkt 7 ustawy o VAT, nabywca towarów i usług, w odniesieniu do których jest zobowiązany do naliczenia należnego podatku VAT, nie będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego (nieprawidłowo) na fakturze wystawionej przez zagranicznego sprzedawcę.

Ustawą zmieniającą wprowadzono zasadę, zgodnie z którą zwolnione z opodatkowania VAT jest świadczenie usług w zakresie opieki medycznej (o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 18 i 19 ustawy o VAT), jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika w własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa we wspomnianych przepisach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK