| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - 3 zasady ogólne

Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - 3 zasady ogólne

Gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), musimy ustalić w którym momencie dana transakcja wywołała powstanie obowiązku podatkowego. Od tego momentu zależy kiedy (w którym miesiącu lub kwartale) musimy wykazać podatek należy. W tym zakresie istnieją dwie zasady ogólne i wiele od nich wyjątków.

3. Zasada trzecia w razie wystąpienia jej przesłanek anuluje postanowienia wcześniejszych zasad. Nie jest już ważne kiedy wydano towar, kiedy wystawiono fakturę.

Ważne jest, że otrzymaliśmy już zapłatę (lub jej część) wcześniej niż wydaliśmy towar lub wykonaliśmy usługę. Bardzo ważne jest by przy rozliczaniu się z VATu sprawdzić konto bankowe za dany miesiąc. Jeśli by się okazało, że nasz nadgorliwy kontrahent za towar, który mieliśmy dostarczyć dnia 01.02.2009 zapłacił już połowę ceny dnia 31.01.2009 r., to musimy wykazać połowę ceny w deklaracji za styczeń.

Kontrolerzy poza sprawdzaniem faktur i dokumentów magazynowych zażądają też wglądu w dokumenty kasowe i wyciągi bankowe. Wszystko po to, by ustalić, czy nie spóźniliśmy się z wykazaniem sprzedaży w deklaracji.

Poza tymi zasadami ogólnymi warto pamiętać, że pewnych kategoriach sprzedaży ustawodawca przewidział późniejszy – przyjazny przedsiębiorcom – termin powstania obowiązku podatkowego. O tych przykładach takich transakcji w kolejnym artykule.

Krzysztof Słapczyński
aplikant podatkowy z Kancelarii
Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego
Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl
www.raport.wroclaw.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »