| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Przekazywanie próbek a VAT

Przekazywanie próbek a VAT

Już ponad półtora roku obowiązuje zmieniona definicja próbek, tj. kategorii towarów, których nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT. Mają bowiem na celu promocję asortymentu podatnika, a nie zaspokojenie prywatnych potrzeb odbiorcy. Nadal problemy sprawia kwestia identyfikowalności próbek, tj. rzekomego obowiązku oznaczania ich słowem „próbka” lub podobnym zwrotem.

Artykuł pochodzi z

Za podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT):

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Innymi słowy, ustawodawca uważa (w ślad za prawodawcą unijnym – podobne regulacje odnajdziemy bowiem w dyrektywie VAT, a także w przepisach pozostałych państw unijnych), że skoro podatnikowi przysługiwało przynajmniej częściowe prawo do odliczenia VAT naliczonego, każda, nie tylko odpłatna, ale również nieodpłatna ich konsumpcja musi wiązać się z wykazaniem VAT należnego.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie prezentów o małej wartości i próbek nie podlega VAT, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Definicja próbki została określona w art. 7 ust. 7 ustawy o VAT.

Analizując tę definicję, dochodzimy do wniosku, że zawartych jest w niej kilka warunków wyłączenia z opodatkowania, które, po pierwsze, mogą być w praktyce trudne do weryfikacji (ze względu na mało ostre zwroty, którymi posłużył się ustawodawca – np. „identyfikowalne jako próbka” lub „niewielka ilość”), a po drugie, muszą być spełnione łącznie.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Próbka – identyfikowalny jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji towaru i ma skłaniać odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Marcin Majchrowski

Kiedy przekazywanie próbek nie podlega VAT

Artykuł wskazuje, kiedy przekazywanie próbek nie podlega podatkowi od towarów i usług. Wymienia warunki wyłączające próbki z opodatkowania VAT-em i dokładnie omawia każdy z tych warunków.

Czytaj także:

„Czy przekazanie próbek kontrahentowi spoza Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu VAT” >>

„Czy przekazany do recenzji egzemplarz książki może być uznany za próbkę” >>

„Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów i próbek podlega opodatkowaniu VAT” >>

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »