| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania

Reprezentując Skarb Państwa zamierzamy sprzedać udziały w budynkach wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu na rzecz osoby fizycznej. Z tytułu udziału w prawie użytkowania wie­czystego ponoszone są opłaty roczne. Ustanowienie ww. prawa użytkowania wieczystego nastąpiło przed 1 maja 2004 r. Czy po sprzedaży udziału prawa użytkowania wieczystego Skarbu Państwa opła­ty roczne należy uwzględnić w postawie opodatkowania, doliczając do nich podatek VAT?

Nie. Sprzedaż udziału w prawie wieczystego użytkowania przedmiotowego gruntu, nie zmieni sposobu opo­datkowania opłat z tego tytułu, gdyż z pytania wynika, że ustanowienie użytkowania wieczystego tego gruntu nastąpiło przed 1 maja 2004 r. Jak bowiem orzekł NSA w uchwale z 8 stycznia 2007 r. (sygn. akt I FPS 1/06), opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o po­datku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy. Dlatego też opisane w pytaniu dalsze opłaty z tytułu sprzedanego przez Skarb Państwa udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu nie będą obciążane podatkiem VAT, a tym samym nie będą uwzględniane w podstawie opodatkowania.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 grud­nia 2013 r. (sygn. ITPP2/443-1047/13/AP) czytamy:

(...) opłaty roczne, które będą płacone przez nabywcę udziału w prawie użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na fakt, że prawo to zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004 r., a z wniosku nie wynika, aby zmiana użytkownika spowodowała wygaśnięcie tego prawa (nowy użytkownik będzie regulo­wał opłaty roczne w tej samej wysokości co dotychczasowy, czyli na zasadach ustalonych w momencie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego w 1970 r.).

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »