| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Opodatkowanie sprzedaży budynku wraz z gruntem

Opodatkowanie sprzedaży budynku wraz z gruntem


Czy od sprzedaży budynku wraz z gruntem należy naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 18%, jak również naliczyć 22% podatek VAT od sprzedaży budynku, zaś do sprzedaży gruntu zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług?

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Stąd zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów - w przypadku dostawy budynków lub budowli jest opodatkowane stawką podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa tych budynków lub budowli.

W § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , określono przypadki, w których zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów opodatkowane jest według stawki 7%. Dotyczy to przypadków, w których przedmiotem dostawy są budynki i budowle lub ich części opodatkowane według stawki 7% (budynki mieszkalne i lokale mieszkalne), trwale związane z gruntem objętym prawem wieczystego użytkowania.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Jeżeli zatem podatnik nie spełni warunków uprawniających do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT do sprzedaży budynków, wówczas dostawę takich budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów (zabudowanych budynkami) należy opodatkować podatkiem VAT w wysokości 22%.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK