| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Dostawa terenów niezabudowanych zwolniona od VAT

Ustawa o VAT wyraźnie w art. 29 ust. 5 stwierdza, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (co jest konsekwencją uznania gruntów za towar).

W przypadku dostawy budynków i budowli (wraz z gruntem) nie ma potrzeby opodatkowywania wartości gruntu - wartość ta uwzględniona jest w podstawie opodatkowania dostawy budynków i budowli, co w konsekwencji jest opodatkowane podatkiem VAT.

Tym samym nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

W przypadku dostaw budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli nie wyodrębnia się wartości gruntu należy stwierdzić, iż opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie:
1) sprzedaż lub zmiana budynków lub budowli (a więc również gruntu, z którym są trwale związane), jeśli na gruncie VAT czynności te są zwolnione od podatku
2) sprzedaż lub zmiana gruntów, jeśli czynności te są na gruncie VAT zwolnione od podatku

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W przypadku, zatem gdy np. dostawa budynku związanego trwale z gruntem może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, zwolnienie to będzie miało zastosowanie również do dostawy gruntu.

Natomiast dostawa gruntu niezabudowanego, może również w określonych przypadkach korzystać ze zwolnienia przedmiotowego. Dotyczy to jednak wyłącznie terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, a więc np. terenów rolniczych, czy rekreacyjnych.

Z orzecznictwa:
Zakwalifikowanie terenu musi wynikać z planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów i budynków. Jeśli określono, że teren jest gruntem niezabudowanym, jego dostawa jest zwolniona z VAT (Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. III SA/Wa 899/2007)

Podstawa prawna: art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »