| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Badania lekarskie kierowców nie są zwolnione z VAT

Badania lekarskie kierowców nie są zwolnione z VAT

Badania lekarskie osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierowców podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chociaż wydanie ekspertyzy lekarskiej lub orzeczenia należy do kompetencji lekarza, świadczącego usługi medyczne, to aby móc zastosować przedmiotowe zwolnienie z VAT, musiałoby to służyć stricte profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Świadczenie usług, dokonywane w ramach wykonywania zawodu lekarza, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli nie odpowiada ono koncepcji opieki medycznej. Jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub ratowanie zdrowia, ale raczej udzielanie porad (wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje), nie będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku.

W interpretacji tej podniesiono także, iż głównym celem usług świadczonych na podstawie rozporządzenia w sprawie badań lekarskich jest wydanie zaświadczenia o stanie zdrowia, które jest wymagane przez osobę trzecią jako warunek poprzedzający wykonywanie przez osobę zainteresowaną określonej działalności zawodowej lub wykonywanie określonej czynności. Taka usługa medyczna nie ma zasadniczo na celu ochrony zdrowia, stąd nie może być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dlatego usługa ta powinna zostać opodatkowana według stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ust. 1 ustawy o VAT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK