| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > System Dwustronnej Wymiany Informacji

System Dwustronnej Wymiany Informacji

Od 1 sierpnia br. płatnicy składek przesyłający swoje dokumenty do ZUS przez Internet powinni przejść na System Dwustronnej Wymiany Informacji. Ośrodek wrocławski, ostatni przyjmujący dokumenty w kanale tradycyjnym, miał zostać wyłączony, a wszystkie przesyłki dostarczane w nowym systemie kierowane będą do ośrodków w Warszawie i Gdańsku.

Wysyłka samodzielna
W sytuacji gdy zachodzi obawa o skuteczne wysyłanie dokumentów w sposób automatyczny, należy przyjrzeć się najskuteczniejszej metodzie dostarczania elektronicznych dokumentów do ZUS, czyli tzw. metodzie samodzielnej.
Jest to niewątpliwie metoda niezawodna, ale wymagająca większej znajomości środowiska Windows niż w przypadku wysyłki automatycznej.
Na wszelki wypadek przypomnę więc, jak krok po kroku wygląda wysyłka samodzielna dokumentów do ZUS. W Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji pierwszy krok to odpowiednie skonfigurowanie przeglądarki internetowej.
 
Aby skonfigurować przeglądarkę Internet Explorer, wykonaj następujące czynności:
1. Sprawdź siłę szyfrowania przeglądarki internetowej (możesz to zrobić w oknie głównym swojej przeglądarki internetowej, wybierając menu górne „Pomoc” i „IE – informacje”). Siła szyfrowania przeglądarki musi być 128 KB. W razie potrzeby zainstaluj nowszą wersję Internet Explorera.
2. Uruchom „Płatnika” i w widoku „Przekaz elektroniczny” – „Ceryfikaty” zaznacz certyfikat płatnika i z menu górnego „Narzędzia” wybierz „Eksportuj parę kluczy do pliku” (rys. 2). Ustalając hasło do pary kluczy, najlepiej użyć tego samego hasła, które chroni nasz klucz prywatny.
 
Rys. 2. Dysponując parą kluczy, możesz skonfigurować później przeglądarkę internetową.


3. Wyeksportuj do pliku także aktualne certyfikaty nadrzędne o numerach seryjnych 13, 19 oraz aktualne certyfikaty zewnętrzne Centrum Certyfikacji o numerach seryjnych 17, 21 (należy zaznaczyć odpowiedni certyfikat i z menu wybranego prawym klawiszem myszy kliknąć „Zapisz do pliku”).
4. Kliknij prawy klawisz myszy na ikonie uruchomiającej przeglądarkę Internet Exporer i wybierz „Właściwości”.
5. Przejdź na zakładkę „Zawartość” i kliknij przycisk „Certyfikaty” (rys. 3).
 
Rys. 3. Kliknij przycisk „Certyfikaty”.


6. Kliknij przycisk „Importuj” i za pomocą kreatora wybierz plik zapisanego wcześniej certyfikatu nadrzędnego o numerze seryjnym 13.
7. Zakończ procedurę dodania certyfikatu do magazynu głównego przeglądarki internetowej (rys. 4).
 
Rys. 4. Dodaj wskazany certyfikat do magazynu głównego.


8. Powtórz te same czynności dla pozostałych certyfikatów, dodając na końcu do magazynu certyfikatów w przeglądarce internetowej wyeksportowanej wcześniej z „Płatnika” parę kluczy. Przy rejestrowaniu pary kluczy w przeglądarce możesz sobie ustalić, aby przy każdorazowym użyciu w przeglądarce pary kluczy aplikacja prosiła nas o podanie hasła.
 
UWAGA!
Konfiguracja przeglądarki jest czynnością jednorazową i nie wymaga powtarzania przed każdorazowym wysyłaniem dokumentów.
 
Kolej na sam proces wysyłania:
1. Teraz w programie „Płatnik” przygotuj właściwe dokumenty i stwórz z nich zestaw.
2. W menu „Przekaz” – „Ustawienia przekazu elektronicznego” – „Metoda przekazu” zaznacz jako sposób dostarczania dokumentów: „Wysyłkę samodzielną”.
3. Wróć do swojego nowo wprowadzonego zestawu i wciśnij przycisk „Wyślij”.
4. Na polecenie programu włóż do stacji dyskietkę z kluczem prywatnym i podaj do niego hasło.
5. Program nakaże Ci teraz zapisać zaszyfrowany plik z dokumentami. Zwróć uwagę na to, jak się ten plik nazywa i w jakim katalogu zostanie zapisany. Odnalezienie tego pliku będzie później niezbędne przed właściwym wysłaniem dokumentów. Zestaw dokumentów zmieni w tym momencie status na Wysłany.
6. Zminimalizuj „Płatnika” i uruchom okno przeglądarki internetowej. W pasku adresu wybierz lub wpisz:  
https://www.sdwi.gdansk.zus.pl lub https://www.sdwi.warszawa.zus.pl.
Przed wejściem na tę stronę przeglądarka poprosi Cię o potwierdzenie zgodności certyfikatu użytkownika. Po wybraniu certyfikatu znajdziesz się w tzw. swojej skrytce, do której dostęp będą mieć wyłącznie osoby korzystające z przeglądarki internetowej z zarejestrowanym certyfikatem użytkownika (naszą parą kluczy). Pamiętaj, że wygląd i zawartość Twojej skrytki zawsze będzie taka sama, niezależnie czy wybierzesz serwer SDWI Gdańsk, Warszawa czy Wrocław. Wygląd strony powitalnej skrytki przedstawia rys. 5.
 
Rys. 5. Tak wygląda skrytka każdego płatnika, który przystąpi do SDWI.


7. Kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca wysyłanie dokumentów elektronicznych do ZUS”.
8. Na stronie wysyłania dokumentów znajdź przycisk „Wybierz”, wciśnij go i w oknach systemu operacyjnego znajdź i zaznacz wcześniej zapisany zaszyfrowany plik z dokumentami.
9. Po wybraniu pliku do wysłania nie pozostaje nic innego jak wciśnięcie przycisku „Wyślij” (rys. 6).
 
Rys. 6. Wybieramy plik do wysłania i wciskamy przycisk „Wyślij”.


10. Po przekazaniu na serwer ZUS pliku z dokumentami wyświetli się identyfikator potwierdzenia, czyli unikalny, niepowtarzalny numer powiązany z określoną przesyłką.
11. Zaznacz całość identyfikatora i skopiuj go.
12. Przejdź do „Płatnika”, otwórz wysłany przed chwilą zestaw dokumentów i w tym zestawie z menu „Narzędzia” wybierz „Wprowadź identyfikator przesyłki”. Następnie wklej w wyświetlone pole skopiowany wcześniej identyfikator.
13. Za jakiś czas (potwierdzenie przyjęcia dokumentów do przetworzenia może być dostępne w czasie od kilku minut do nawet kilkunastu godzin) wróć do swojej skrytki, kliknij w odnośnik „Strona umożliwiająca odbieranie dokumentów elektronicznych z ZUS”.
14. Znajdziesz tu listę przygotowanych przez ZUS przesyłek dla Ciebie. Zaznacz tę przesyłkę, przy której znajdziesz znany Ci identyfikator. Kliknij przycisk „Pobierz przesyłkę” i zapisz ją w wybranej przez Ciebie lokalizacji na dysku twardym.
15. Następnie wróć do „Płatnika” i otwórz wysłany przez Ciebie zestaw dokumentów. Z menu „Narzędzia” wybierz polecenie „Rejestruj potwierdzenie z pliku” i w oknach środowiska Windows wskaż zapisany przed chwilą plik potwierdzenia. Jeszcze tylko program poprosi o dyskietkę z kluczem i podpis elektroniczny i cały proces mamy za sobą.
 
Jak widać, wysyłka samodzielna jest bardziej skomplikowana od automatycznej, ale tak jak pisałem wcześniej – wykonana prawidłowo – jest niezawodna i może okazać się jedynym ratunkiem w momencie, gdy inne sposoby zawiodą, a termin dostarczenia dokumentów do ZUS w Systemie Dwustronnej Wymiany Informacji zacznie zbliżać się nieubłaganie.
 
KOMUNIKAT ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie informuje, że ze względu na intensywne wykorzystywanie przez płatników składek serwisu przyjmowania elektronicznych dokumentów ubezpieczeniowych, dostępnego pod adresem: http://www.dokumenty.wroclaw.zus.pl, przedłuża jego funkcjonowanie po 1 sierpnia 2005 r. Zamknięcie tego serwisu odbędzie się w późniejszym terminie, który będzie uzależniony od dynamiki przechodzenia jego użytkowników na nowy sposób przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez System Dwustronnej Wymiany Informacji (SDWI).
 
Komunikat ten oznacza, że ZUS wciąż pozostawia furtkę w postaci sprawdzonego kanału i serwerów wrocławskich. Czyli jeszcze przez jakiś czas, w razie problemów z SDWI opisanych w artykule, będzie można z tej furtki skorzystać.

Łukasz Kowalczyk

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK