| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć najem w PIT-28

Jak rozliczyć najem w PIT-28

Podatnicy, którzy w 2005 r. opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu, muszą do 31 stycznia rozliczyć się z fiskusem z uzyskanych przychodów. Konieczne w tym celu będzie złożenie zeznania na formularzu PIT-28.

Trzeba wypełnić zeznanie
 
Aby rozliczyć się z uzyskanych przychodów z najmu, należy wypełnić PIT-28. Poniżej omawiamy tylko wybrane części tego zeznania.
Uzyskane przez podatnika w 2005 roku przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wykazuje się w części C. formularza PIT-28 (poz. 19-61). Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze należy wpisać w wierszu 3. Tę część zeznania podatnik wypełnia na podstawie wypełnionego wcześniej załącznika PIT-28A.
Podatnicy ryczałtu mogą dokonać pewnych odliczeń od przychodu:
– zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe (poz. 63),
– niektóre darowizny (poz. 64),
– odsetki od kredytu mieszkaniowego (poz. 66),
– wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (poz. 64).
W poz. 65 części D. należy wpisać przychód po odliczeniach.
W części E. zeznania należy obliczyć kwoty przysługujących odliczeń od przychodów. Kwota wydatków podlegających odliczeniu od przychodów opodatkowanych stawką 8,5 proc. (poz. 74 zeznania) to kwota z poz. 71 (tj. odliczenia ogółem) pomnożona przez udział ustalony w poz. 52 (tj. udział przychodów opodatkowanych stawką 8,5 proc. w ogólnej kwocie przychodów); wyliczone w poz. 74 zeznania odliczenie nie może przekroczyć kwoty przychodu wykazanego w poz. 38 (jeżeli z wyliczenia wynika kwota wyższa niż wykazana w poz. 38, należy wpisać w poz. 74 kwotę równą kwocie wykazanej w poz. 38). Podobnie rzecz ma się w przypadku tej części przychodów, które opodatkowane są stawką 20 proc. (oczywiście może być i tak, że ryczałt płacony będzie tylko według stawki 8,5 proc., bo pozwolą na to niskie przychody z najmu). W przypadku stawki 20 proc. kwotę z poz. 71 należy przemnożyć przez udział procentowy ustalony w poz. 55. Tak ustalone w poz. 77 odliczenie nie może być wyższe niż kwota z poz. 41.
 
Obliczenie podatku
 
Podstawa opodatkowania to kwota, która przemnożona przez obowiązującą stawkę opodatkowania daje w rezultacie podatek. Podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych jest przychód. Podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przychodem, od którego oblicza się ryczałt według obowiązujących stawek, jest przychód w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszony o sumę przysługujących podatnikowi odliczeń dokonywanych od przychodu, wykazanych w części E. zeznania PIT-28.
Do wykazania przychodów, podlegających opodatkowaniu służy część F. zeznania. W części tej należy wykazać przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami po odjęciu wyliczonych w poprzednim kroku odliczeń z podziałem na stawki. Oczywiście od każdego rodzaju przychodu odejmujemy tylko właściwe mu, czyli wyliczone dla niego, odliczenie.
 
Odliczenia od ryczałtu
 
W części H zeznania w pierwszej kolejności dokonuje się odliczenia składki zdrowotnej (poz. 97). Kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Oznacza to, że konieczne jest samodzielne wyliczenie tej części składki, która podlega odliczeniu (więcej zob. Księgowość i Podatki z 3 stycznia). Z uwagi jednak na to, że w przypadku najmu odliczenia takiego dokonuje się rzadko, nie będziemy mu w tym miejscu poświęcać więcej uwagi.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK