| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach elektronicznych

Wszystko o fakturach elektronicznych

Faktury elektroniczne są coraz chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców. Możliwość ich wystawiania i przesyłania zagwarantowało obowiązujące od ponad roku rozporządzenie ministra finansów. Żeby jednak z tej możliwości skorzystać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Podstawowym warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Niestety, wpływ na małą popularność faktur elektronicznych ma m.in. fakt, że większość systemów obsługuje jedynie proces wystawiania zwykłych faktur. Kwestię faktur korygujących i duplikatów faktur pozostawia poza zakresem ich działania. W firmach, które zdecydowały się na elektroniczną wymianę faktur, powoduje to powstanie istotnych wątpliwości odnośnie do praktycznej możliwości wystawiania faktur w formie elektronicznej, w przypadku gdy z góry wiadomo, że przynajmniej w początkowym okresie funkcjonowania systemu faktury korygujące i duplikaty faktur będą wystawiane w formie tradycyjnej.
Kwestia ta była przedmiotem zapytania, jakie jeden z przedsiębiorców skierował do urzędu skarbowego. W zapytaniu tym podatnik prosił o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wolno spółce wystawiać faktury VAT w formie elektronicznej przy równoczesnym wystawianiu faktur korygujących do tych faktur w formie papierowej, w przypadku gdy odbiorca ze względów technicznych nie jest jeszcze gotów do przyjmowania korekt faktur w formie elektronicznej.
Urząd stwierdził, że nie. Na potwierdzenie swojego stanowiska urząd powołał par. 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, zgodnie z którym faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie. Zdaniem urzędu, przewidziany w ust. 2 tego przepisu wyjątek od tej zasady, zgodnie z którym duplikaty i korekty do faktur wystawionych w formie elektronicznej mogą być wystawiane w formie papierowej, w przypadku gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają elektroniczne wystawianie i przesyłanie tych dokumentów w formie elektronicznej, ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy problemy techniczne wystąpią już w trakcie użytkowania elektronicznych urządzeń do przetwarzania i przechowywania danych, po uprzednim wyrażeniu akceptacji przez odbiorcę faktur elektronicznych. Niedopuszczalne jest zatem przyjęcie zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur w formie papierowej już na etapie podpisywania akceptacji. Skoro odbiorca nie jest przygotowany do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej, to zdaniem urzędu należy w ogóle odstąpić od tej zasady i wystawiać faktury pierwotne, faktury korygujące i duplikaty w formie papierowej.
Tyle opinia urzędu. Pytanie tylko, czy ma ona uzasadnienie w przepisach prawa. Moim zdaniem absolutnie nie. Wspomniany przepis par. 5 ust. 2 rozporządzenia dopuszcza możliwość wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur w formie papierowej w każdym przypadku, gdy dokumenty te ze względów technicznych nie mogą być wystawiane i wysyłane elektronicznie i nie wprowadza żadnych ograniczeń zarówno co do przyczyn powstania tych trudności, jak i co do okresu ich wystąpienia. Nie ma więc podstaw do twierdzenia, że duplikaty i korekty do faktur mogą być wystawiane papierowo tylko wtedy, gdy trudności techniczne pojawiły się w trakcie użytkowania systemu elektronicznego, a w przypadku gdy istniały one już wcześniej, to nie. Ograniczenie takie nie wynika z żadnego przepisu prawa. Wystawiając fakturę korygującą lub duplikat faktury wystawionej w formie elektronicznej, pamiętać należy jedynie, że dokument ten musi zawierać adnotację, że został wystawiony do faktury wystawionej w formie elektronicznej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK