| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach elektronicznych

Wszystko o fakturach elektronicznych

Faktury elektroniczne są coraz chętniej wykorzystywane przez przedsiębiorców. Możliwość ich wystawiania i przesyłania zagwarantowało obowiązujące od ponad roku rozporządzenie ministra finansów. Żeby jednak z tej możliwości skorzystać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Podstawowym warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak uzyskanie uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Niestety, wpływ na małą popularność faktur elektronicznych ma m.in. fakt, że większość systemów obsługuje jedynie proces wystawiania zwykłych faktur. Kwestię faktur korygujących i duplikatów faktur pozostawia poza zakresem ich działania. W firmach, które zdecydowały się na elektroniczną wymianę faktur, powoduje to powstanie istotnych wątpliwości odnośnie do praktycznej możliwości wystawiania faktur w formie elektronicznej, w przypadku gdy z góry wiadomo, że przynajmniej w początkowym okresie funkcjonowania systemu faktury korygujące i duplikaty faktur będą wystawiane w formie tradycyjnej.
Kwestia ta była przedmiotem zapytania, jakie jeden z przedsiębiorców skierował do urzędu skarbowego. W zapytaniu tym podatnik prosił o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wolno spółce wystawiać faktury VAT w formie elektronicznej przy równoczesnym wystawianiu faktur korygujących do tych faktur w formie papierowej, w przypadku gdy odbiorca ze względów technicznych nie jest jeszcze gotów do przyjmowania korekt faktur w formie elektronicznej.
Urząd stwierdził, że nie. Na potwierdzenie swojego stanowiska urząd powołał par. 5 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego, zgodnie z którym faktury korygujące oraz duplikaty faktur do faktur wystawianych w formie elektronicznej przesyła się w tej samej formie. Zdaniem urzędu, przewidziany w ust. 2 tego przepisu wyjątek od tej zasady, zgodnie z którym duplikaty i korekty do faktur wystawionych w formie elektronicznej mogą być wystawiane w formie papierowej, w przypadku gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają elektroniczne wystawianie i przesyłanie tych dokumentów w formie elektronicznej, ma zastosowanie jedynie w sytuacji, gdy problemy techniczne wystąpią już w trakcie użytkowania elektronicznych urządzeń do przetwarzania i przechowywania danych, po uprzednim wyrażeniu akceptacji przez odbiorcę faktur elektronicznych. Niedopuszczalne jest zatem przyjęcie zasady wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur w formie papierowej już na etapie podpisywania akceptacji. Skoro odbiorca nie jest przygotowany do przyjmowania faktur korygujących w formie elektronicznej, to zdaniem urzędu należy w ogóle odstąpić od tej zasady i wystawiać faktury pierwotne, faktury korygujące i duplikaty w formie papierowej.
Tyle opinia urzędu. Pytanie tylko, czy ma ona uzasadnienie w przepisach prawa. Moim zdaniem absolutnie nie. Wspomniany przepis par. 5 ust. 2 rozporządzenia dopuszcza możliwość wystawiania faktur korygujących i duplikatów faktur w formie papierowej w każdym przypadku, gdy dokumenty te ze względów technicznych nie mogą być wystawiane i wysyłane elektronicznie i nie wprowadza żadnych ograniczeń zarówno co do przyczyn powstania tych trudności, jak i co do okresu ich wystąpienia. Nie ma więc podstaw do twierdzenia, że duplikaty i korekty do faktur mogą być wystawiane papierowo tylko wtedy, gdy trudności techniczne pojawiły się w trakcie użytkowania systemu elektronicznego, a w przypadku gdy istniały one już wcześniej, to nie. Ograniczenie takie nie wynika z żadnego przepisu prawa. Wystawiając fakturę korygującą lub duplikat faktury wystawionej w formie elektronicznej, pamiętać należy jedynie, że dokument ten musi zawierać adnotację, że został wystawiony do faktury wystawionej w formie elektronicznej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK