| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

Wycena pozycji sprawozdawczych według standardów międzynarodowych

W niniejszym poradniku po Międzynarodowych Standardach Rachunkowości omawiamy świadczenia pracownicze, rezerwy, przychody, dotacje, kontrakty budowlane oraz podatek dochodowy. Opisujemy, jak standardy regulują ich zakres wyceny, jak należy je zaprezentować w sprawozdaniu finansowym, a także jakie problemy sprawiają w praktyce i jak je rozwiązać.

Koszty wykonania
 
MSR nr 11 szczegółowo określa koszty umów budowlanych, ilustrując je licznymi przykładami. Będą to koszty bezpośrednio związane z konkretną umową, koszty ogólnie powiązane z działalnością wynikającą z umowy (np. koszty ubezpieczenia czy projektu) oraz inne koszty, którymi zgodnie z warunkami umowy można obciążyć zamawiającego. Wszystkie koszty niezwiązane z realizacją umowy wyłącza się z kosztów umowy o usługę budowlaną (np. ogólne koszty administracyjne, koszty sprzedaży, koszty amortyzacji nieczynnych maszyn i urządzeń, które nie są wykorzystywane przy realizacji danej umowy).
MSR nr 11 przewiduje dwie sytuacje, które mogą wystąpić przy rozliczaniu umów budowlanych:
• jeśli można wiarygodnie oszacować wynik umowy oraz
• jeśli nie można w wiarygodny sposób oszacować wyniku umowy.
W pierwszym przypadku – jeżeli można wiarygodnie oszacować wynik umowy – przychody i koszty związane z umową ujmuje się w rachunku zysków i strat okresu sprawozdawczego, odpowiednio do stanu zaawansowania realizacji umowy na dzień bilansowy. Pozwala to na wykazanie przychodów, kosztów i zysków w powiązaniu ze stopniem zaawansowania realizacji robót. Przewidywaną stratę wynikającą z umowy niezwłocznie ujmuje się jako koszt w rachunku zysków i strat.
Jeżeli zaś nie można w wiarygodny sposób oszacować wyniku umowy, przychody ujmuje się wyłącznie do wysokości poniesionych kosztów umowy, dla których istnieje prawdopodobieństwo ich odzyskania. Koszty powinny być ujęte jako koszty okresu, w którym zostały poniesione. Ponieważ nie można wiarygodnie oszacować wyników umowy, to nie można też ująć zysku z tej umowy. Przewidywaną stratę wynikającą z umowy niezwłocznie ujmuje się jako koszt w rachunku zysków i strat.
W międzynarodowym standardzie wyrażone zostało stanowisko, że w większości przypadków można wiarygodnie oszacować wynik umowy jednocześnie podając, jakie szczegółowe warunki muszą być w tym celu spełnione. Zawarte umowy z kontrahentami na ogół umożliwiają jednostce wiarygodny szacunek przychodów. Pomocnym narzędziem może być również wewnętrzny system budżetowania finansowego oraz sprawozdawczości, w których jednostka gospodarcza na bieżąco weryfikuje i koryguje w miarę wykonywania usług wartości szacunkowe przychodów.
Standard wskazuje, że sytuacja druga może mieć miejsce na wczesnych etapach realizacji umowy. Jeżeli nie istnieją już wątpliwości, które utrudniały dokonanie wiarygodnego szacowania wyników umowy o usługę budowlaną, to przychody i koszty związane z umową o usługę budowlaną powinny być ujmowane raczej zgodnie z wytycznymi dla sytuacji pierwszej niż drugiej.
CO STANOWI UMOWĘ O USŁUGĘ BUDOWLANĄ
Umowa o usługę budowlaną to umowa, której przedmiotem jest budowa składnika aktywów lub zespołu aktywów, które są ze sobą ściśle powiązane lub wzajemnie zależne pod względem projektowym, technologicznym, lub ze względu na ich funkcję użytkową, ostateczne przeznaczenie lub sposób użytkowania.
STRATA Z UMOWY
W przypadku gdy istnieje prawdopodobieństwo, iż łączne koszty umowy o usługę budowlaną przekroczą łączne przychody z tytułu umowy, przewidywaną stratę bezzwłocznie ujmuje się jako koszt. Wysokość straty określa się niezależnie od faktu rozpoczęcia lub nierozpoczęcia prac wynikających z umowy czy stanu zaawansowania prac wynikających z umowy.
CZYM SĄ REZERWY
Rezerwy to zobowiązania, których kwota lub termin zapłaty są niepewne.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK