| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - co się zmieniło w podatkach

Nowe prawo w nowym roku - co się zmieniło w podatkach

Dość szeroka nowelizacja ustawy o PIT spowodowała, że niektóre zmiany będą korzystne dla podatników, inne zaś - nie. Zostały wykreślone niektóre ulgi, a w zamian wprowadzono nowe.

Działalność gospodarcza
Od 2007 roku dla podatników, którzy dochody ze źródła, jakim są działy specjalne produkcji rolnej, ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg, przysługuje sposób opodatkowania tych dochodów na zasadach 19-proc. podatku liniowego. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej w trakcie roku podatkowego - w terminie 7 dni od rozpoczęcia prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych na podstawie prowadzonych ksiąg na rok 2007 podatnicy składają w terminie do 20 stycznia 2007 r.
Nowelizacja ustawy o PIT zmodyfikowała definicję działalności gospodarczej oraz wprowadziła warunki, których spełnienie wyłącza uzyskane przychody z działalności gospodarczej. Wprowadzono definicję małego podatnika, który może rozliczać się kwartalnie. Zrezygnowano z miesięcznych deklaracji na podatek dochodowy oraz z tytułu pobranego podatku przez płatników.
Rozliczanie przychodów
Od uzyskanych za granicą w 2007 roku dochodów inaczej dokonuje się rozliczania diet. Ze zwolnienia z podatku skorzysta część przychodów podatników przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety. Zasada ta będzie miała też zastosowanie do dochodów uzyskanych za granicą w 2006 roku, chyba że kwota odliczenia według starych zasad (czyli odliczenie równowartości trzydziestu diet) będzie większa. Wprowadzono także większe koszty uzyskania przychodów dla pracowników, tzw. kwotę wolną oraz progi podatkowe. Od 2009 roku ma obowiązywać stawka podatku według skali 18 i 32 proc.
Nowela ustawy o PIT uprościła sposób określania momentu uzyskania przychodów oraz sposób ustalania różnic kursowych, przyznając prawo wyboru podatnikom prowadzącym księgi rachunkowe ustalania takich różnic na podstawie ustawy o rachunkowości. Wprowadzono też nową definicję samochodu osobowego w sposób analogiczny, jaki istnieje w ustawie o podatku od towarów i usług.
 
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK