Spółka zajmująca się świadczeniem usług turystycznych, która poza kosztami związanymi z organizacją imprez dla turystów ponosi koszty ogólnozakładowe, ma prawo odliczania podatku naliczonego.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Spółka świadczy usługi polegające na pośrednictwie w sprzedaży imprez turystycznych, biletów lotniczych i autokarowych oraz organizuje imprezy turystyczne we własnym zakresie. Oprócz kosztów związanych z organizacją imprez spółka ponosi także wydatki ogólnozakładowe, takie jak np. telefony, wywóz nieczystości, energia elektryczna, materiały biurowe. Czy jednostka może odliczać podatek naliczony od nabytych towarów i usług zawartych w kosztach ogólnozakładowych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Odliczenie VAT przysługuje tylko w stosunku do podatku naliczonego, który jest bezpośrednio związany z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Od tej zasady są wyjątki. Zastrzeżenie odnosi się do przypadków stosowania szczególnych procedur opodatkowania, w ramach których, z uwagi na zastosowany mechanizm opodatkowania, zostało wyłączone prawo odliczenia podatku naliczonego, mimo że jest on związany bezpośrednio z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.
Tak jest w przypadku usług turystyki, których dotyczy zastrzeżenie zawarte w art. 119 ust. 4 ustawy o VAT. Podatnikom stosującym szczególną procedurę opodatkowania nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.
Mając na uwadze, że ponoszone przez spółkę wydatki (rozmowy telefoniczne, wywóz nieczystości, energia elektryczna, materiały biurowe) nie są zaliczane do usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty, to o ile związane są wyłącznie z usługami opodatkowanymi VAT, w tym usługami turystycznymi opodatkowanymi na zasadzie marży, zgodnie z powołanym art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w cenie nabycia tych usług w pełnej wysokości.
OPINIA
ANDRZEJ POŚNIAK, prawnik, CMS Cameron McKenna
Wydane przez Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydaje się być prawidłowe. Zawarte w ustawie o VAT szczególne procedury opodatkowania VAT oraz odliczenia podatku naliczonego przy świadczeniu usług turystki mogą wprowadzać niektórych podatników w błąd, np. poprzez skojarzenie z opodatkowaniem za pomocą tzw. struktury. Wydaje się, że kluczową kwestią pozwalającą na zrozumienie prawidłowości stanowiska zaprezentowanego w omawianej interpretacji jest fakt, że przepisy ustawy o VAT ograniczają prawo do odliczenia VAT, naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty, nie przekreślając jednocześnie okoliczności, że nabycie to może mieć związek ze sprzedażą opodatkowaną podatnika - tyle, że opodatkowaną w szczególny sposób. W efekcie VAT naliczony w związku z poniesionymi kosztami prowadzenia biura, marketingu, itp. jako niezwiązany z zakupami dokonanymi dla bezpośredniej korzyści turysty, będzie podlegał odliczeniu. Oczywiście będzie tak pod warunkiem, że zakupy te będą związane ze sprzedażą opodatkowaną podatnika (w tym w zakresie turystyki).