| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W rozliczeniu, za który rok podatkowy należy ująć zwrócone 13 stycznia 2006 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącane od 1 maja 2004 r. do kwietnia 2005 r.?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Natomiast w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.
Reasumując, jeżeli kwotę otrzymanych od płatnika w 2006 roku składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnik odliczał od podatku w zeznaniach podatkowych za lata 2004-2005, powinien ją doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za 2006 rok, które będzie zobowiązany złożyć w terminie do 30 kwietnia 2007 r.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 13 kwietnia 2006 r., nr PDII/415-5/KK/06.

OPINIA

Tomasz Rysiak
prawnik, kancelaria Magnusson

Wydane postanowienie jest zgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Artykuł 45 ust. 3a ustawy o PIT wyraźnie wskazuje, że w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu zapłaconych oraz odliczonych w latach poprzednich składek na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ten ma obowiązek doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone, w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym te składki zostały zwrócone. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy o PIT kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą podatek może być pomniejszony przez podatnika, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »