| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W rozliczeniu, za który rok podatkowy należy ująć zwrócone 13 stycznia 2006 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącane od 1 maja 2004 r. do kwietnia 2005 r.?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Natomiast w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.
Reasumując, jeżeli kwotę otrzymanych od płatnika w 2006 roku składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnik odliczał od podatku w zeznaniach podatkowych za lata 2004-2005, powinien ją doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za 2006 rok, które będzie zobowiązany złożyć w terminie do 30 kwietnia 2007 r.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 13 kwietnia 2006 r., nr PDII/415-5/KK/06.

OPINIA

Tomasz Rysiak
prawnik, kancelaria Magnusson

Wydane postanowienie jest zgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Artykuł 45 ust. 3a ustawy o PIT wyraźnie wskazuje, że w przypadku otrzymania przez podatnika zwrotu zapłaconych oraz odliczonych w latach poprzednich składek na ubezpieczenie zdrowotne, podatnik ten ma obowiązek doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone, w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym te składki zostały zwrócone. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 27b ust. 2 ustawy o PIT kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą podatek może być pomniejszony przez podatnika, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK