| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Rezygnacja z podatku liniowego

Tak jak wybór metody liniowej, tak i rezygnacja z tejże metody (sposobu opodatkowania) wymaga złożenia oświadczenia. Należy je złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego w nieprzekraczalnym terminie do 20 stycznia roku podatkowego. Oświadczenie musi być sporządzone w formie pisemnej, przepisy nie stawiają tutaj szczególnych wymogów. W oświadczeniu podatnik powinien określić, jaką formę opodatkowania będzie stosował w danym roku podatkowym. Chodzi tutaj o tzw. zryczałtowane formy opodatkowania (karta, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) bądź zasady ogólne, czyli skala podatkowa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

l Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 25 maja 2006 r. (nr PF-II 41180/INT/2/KJ/06)

[...] Stosownie do art. 9a ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

1) samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

2) w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Postanowienie art. 9a ust. 5 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tylko tych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższy przepis nie ma zastosowania do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych na zasadach ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.). Wobec powyższego wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy dochodów, do których zastosowanie mają przepisy tej ustawy. Natomiast przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których stosuje się przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tej ustawie. Ponadto należy zauważyć, iż przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie przewidują, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż wybór opodatkowania stawką liniową w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w spółce cywilnej nie wyłącza możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu przychodów ewidencjonowanych osiąganych z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie. [...]

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »