| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Jak rozliczać fundusze unijne - interpretacje podatkowe

Każdy podatnik otrzymujący dotacje musi się liczyć z kontrolą ich prawidłowego rozliczenia. Gdy fiskus znajdzie nieprawidłowości, w tym dotyczące bezpodstawnego przyznania pomocy, może się okazać, że otrzymane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Dotacje unijne na gruncie przepisów podatkowych mogą przybrać postać dotacji pochodzących z budżetu państwa (budżetów gmin) lub z instytucji unijnych. Jedne będą podlegały opodatkowaniu na zasadach ogólnych, inne będą zwolnione z podatku. Aby prawidłowo rozliczać otrzymane środki, prezentujemy wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Fundacja rozpoczyna realizację projektów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Koszty ponoszone przez fundację są refundowane przez wojewódzki urząd pracy. Czy fundacji przysługuje zwrot PIT naliczonego od poniesionych kosztów?

ODPOWIEDŹ IZBY

Podatnikom korzystającym ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, na mocy przepisów zawartych w par. 23-27 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 z późn. zm.), przysługuje zwrot zapłaconego podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług finansowanych z tych środków.

W przypadkach określonych w par. 6 ust. 3 rozporządzenia decydujące znaczenie przy ustalaniu prawa do zwrotu podatku ma data zawarcia umowy. Jedynie w przypadku PHARE (np. programu przedakcesyjnego) zwrot podatku, po spełnieniu określonych w rozporządzeniu warunków, przysługuje bez względu na datę zawarcia umowy. W pozostałych przypadkach zwrot przysługuje jedynie w sytuacji, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Realizowany przez fundację projekt jest finansowany w części ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa dotycząca dofinansowania projektu została zawarta po 1 maja 2004 r. W związku z tym w analizowanej sprawie nie będą miały zastosowania uregulowania zawarte w par. 23-27 rozporządzenia z uwagi na to, że umowa o dofinansowanie nie została zawarta przed dniem 1 maja 2004 r.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ czynności wykonywane przez wnioskodawcę w realizacji projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego nie podlegają opodatkowaniu VAT, wobec tego nie przysługuje fundacji także prawo do odliczenia bądź zwrotu VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących realizacji tego zadania.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 10 kwietnia 2007 r., nr IS.II/2-443/263/06

 

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
MAREK WOJDA, doradca podatkowy, współpracujący z Baker & Mckenzie

Interpretacja dotyczy możliwości uzyskania przez fundację zwrotu VAT naliczonego przy wydatkach refundowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wydatki te służyć miały przede wszystkim organizacji i przeprowadzaniu bezpłatnych szkoleń. Organy podatkowe słusznie stwierdziły, że fundacji nie przysługuje zwrot VAT w szczególnej procedurze dla wydatków finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Otrzymane przez fundację dofinansowanie nie kwalifikowało się jako środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej w rozumieniu rozporządzenia.

Powodem zmiany interpretacji z urzędu było stwierdzenie, że fundacji przysługuje prawo do odliczenia podatku związanego wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Organ odwoławczy wskazał, że przysługuje ono również, proporcjonalnie, jeśli wydatki są związane jednocześnie ze sprzedażą opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu. Zmiana interpretacji nie miała w praktyce znaczenia dla fundacji, zakładając, że omawiane wydatki nie były jednocześnie związane z czynnościami opodatkowanymi.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »