| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

Inwestycje w sprawozdawczości finansowej

W niniejszym opracowaniu omówiono podział inwestycji w myśl ustawy o rachunkowości, zasady wyceny, przekwalifikowania, ewidencję księgową z podaniem przykładów liczbowych oraz sposób wykazywania danych w sprawozdaniach finansowych.

• metodę cen przeciętnych (średnio ważoną),
• pierwsze przyszło – pierwsze wyszło,
• lub ostatnie przyszło – pierwsze wyszło.
Rozwiązanie to stosuje się również, jeżeli wycena akcji następuje w wartości godziwej (w cenach rynkowych), a różnice z wyceny ujmowane są na koncie 81-3 „Kapitał z aktualizacji wyceny”. Skutki z przeszacowania aktywów finansowych (akcji i udziałów) do poziomu cen rynkowych zwiększają kapitał z aktualizacji wyceny, natomiast obniżenie wartości akcji czy udziałów zmniejsza ten kapitał do wysokości kwoty, która uprzednio podwyższyła ten kapitał, ewentualną zaś nadwyżkę obniżenia z wyceny ponad kwotę ujętą w kapitale z aktualizacji wyceny odnosi się na koszty finansowe (75-1). W wyniku wyceny udziałów i akcji w walutach obcych i różnic kursowych z tego tytułu – postępowanie jest podobne do wcześniej opisanego.
Ewidencję akcji z uwzględnieniem wyceny na koniec roku obrotowego prezentuje przykład 3.
PRZYKŁAD 3
1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „A” nabyła w danym roku obrotowym akcje spółki „B” notowane na giełdzie papierów wartościowych w ilości 80 000 akcji w cenie nabycia 10 zł za jedną akcję, czyli 800 000 zł. Wycena akcji w Spółce „A” odbywa się w cenach rynkowych.
2. Na koniec roku obrotowego cena rynkowa akcji osiągnęła 12 zł, to jest 960 000 zł (wzrost wartości wynosi 160 000 zł).
3. Rezerwa na podatek dochodowy odroczony wynosi zatem:
– wartość bilansowa 960 000 zł,
– wartość podatkowa 800 000 zł,
– różnica przejściowa dodatnia 160 000 zł,
160 000 x 19% = 30 400 zł (rezerwa na podatek dochodowy odroczony).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD 4
1. Na koniec drugiego roku obrotowego kurs akcji na giełdzie wyniósł 9,75 zł, co daje ogółem wartość akcji na dzień bilansowy 780 000 zł (spadek wartości o 180 000 zł).
2. Rozwiązanie rezerwy na podatek dochodowy odroczony 30 400 zł.
3. Ustalenie aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego:
– wartość bilansowa 780 000 zł,
– wartość podatkowa 800 000 zł,
– różnica przejściowa ujemna 20 000 zł,
20 000 x 19% = 3800 zł.
Dane wyjściowe z poprzedniego roku:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD 5
1. Na koniec kolejnego (trzeciego) roku obrotowego kurs akcji na giełdzie wyniósł 10,50 zł za jedną akcję, czyli wartość ogólna akcji wyniosła 840 000 zł (80 000 x 10,50 zł), a zatem wzrost wobec roku poprzedniego o 60 000 zł.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK