| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Jak prawidłowo wypełnić PIT-40 i PIT-11

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych muszą wywiązać się z obowiązku wypełnienia i złożenia deklaracji podatkowych. Pracodawcy dokonujący rozliczenia podatku w imieniu swoich pracowników muszą wypełnić formularz PIT-40. Jeśli natomiast pracownicy będą rozliczać się sami, pracodawcy zobowiązani są do dostarczenia im wypełnionej informacji PIT-11. Poniżej wyjaśniamy oba te przypadki.

Konieczne dwa egzemplarze

Wypełnianie druku PIT-40 płatnik rozpoczyna od podania swojego numeru identyfikacji podatkowej oraz wskazania roku, za który dokonywane jest roczne obliczenie podatku. Następnie należy wypełnić rubryki w części A formularza, przeznaczone na wskazanie urzędu skarbowego, do którego kierowany jest formularz, oraz celu jego złożenia.

Podkreślić należy, że rocznego obliczenia podatku płatnicy dokonują w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie płatnicy mają obowiązek przekazać roczne obliczenie podatku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu. Płatnik powinien jednak sporządzić PIT-40 w trzech egzemplarzach i zachować jeden we własnym archiwum.

Istotne jest to, że roczne obliczenie podatku na druku PIT-40 musi być złożone nie w urzędzie skarbowym płatnika, lecz w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika. Wyjaśnijmy, że dla podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, czyli podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego kierujący urzędem ustalonym według miejsca zamieszkanie podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. W przypadku jednak, gdy zamieszkanie na terytorium Polski ustało przed tym dniem - według ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Z kolei dla podatników mających miejsce zamieszkania za granicą przeznaczony jest urząd skarbowy właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, określonego w rozporządzeniu ministra finansów wydanym na podstawie Ordynacji podatkowej.

W części A formularza płatnik, poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadratu, określa również cel jego złożenia. Przypomnijmy, że oprócz zeznania pierwotnego płatnik może również skorygować wcześniej złożoną deklarację poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Warto wiedzieć, że prawo do dokonania korekty sporządzonej deklaracji art. 81 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) przysługuje nie tylko podatnikowi, ale również płatnikowi. Oznacza to, że jeżeli zdarzy się, że płatnik na złożonej deklaracji PIT-40 odkryje błąd, ma prawo i wręcz powinien ją skorygować. Poprawioną deklarację ma obowiązek przesłać urzędowi skarbowemu oraz przekazać podatnikowi.

Dokonanie korekty jest szczególnie istotne nie tylko z punktu widzenia podatnika, którego dotyczy roczne obliczenie podatku, ale również samego płatnika, który ponosi konsekwencje karne skarbowe w przypadku popełnienia błędu rachunkowego, w wyniku którego doszło np. do zawyżenia lub zaniżenia dochodów podatnika i w efekcie - należnego podatku.

Prawo do dokonania korekty deklaracji PIT-40 mają wszyscy płatnicy zobowiązani do jej sporządzenia na wniosek podatnika. Skorygowanie deklaracji odbywa się poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W praktyce oznacza to, że płatnik musi ponownie dokonać rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40, do którego dołączy, w oddzielnym piśmie wyjaśnienie w zakresie przyczyn korekty.

Zgodnie z zasadą ogólną, uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym takim postępowaniem lub kontrolą. Złożenie korekty w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą, nie wywołuje skutków prawnych. Przywilej złożenia korekty powraca w momencie zakończenia prowadzonego postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej. Korekta deklaracji może oczywiście powodować konieczność dodatkowych rozliczeń z podatnikiem, jeżeli w wyniku wprowadzenia poprawek w deklaracji okaże się, że powstała nadpłata lub konieczność dopłaty podatku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK