| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > VAT w obrocie nieruchomościami

VAT w obrocie nieruchomościami

Zgodnie z generalną zasadą dostawa nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. To, czy od sprzedaży nieruchomości zapłacimy VAT, zależy jednak od tego, czy transakcje zbycia są wykonywane w ramach działalności gospodarczej i jaka jest ich częstotliwość. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy szczegółowo, kiedy tego typu transakcje będą podlegały VAT, a kiedy będą z niego zwolnione. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę, gdyż budzi ona kontrowersje.

Służebności stanowią grupę ograniczonych praw rzeczowych obciążających nieruchomości. Wśród służebności można wyróżnić służebności gruntowe, jak również osobiste.

Aneta Kowalska

konsultant podatkowy z Kancelarii Prawnej Squire Sanders Święcicki Krześniak

Pojęcie służebności gruntowej zostało uregulowane w art. 285 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, zgodnie z którym nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności.

Z uwagi na treść można wyróżnić służebności czynne, jak i bierne, przy czym służebności czynne są wersją dominującą.

Służebności gruntowe powstają przede wszystkim w trybie umownym. Ustawodawca jednak dopuszcza szereg dalszych zdarzeń prawnych, powodujących powstanie (nabycie) służebności, tj. zasiedzenie służebności, konstytutywne orzeczenie sądu, decyzja administracyjna.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Z powyższego przepisu wynika, iż świadczenie usług obejmuje nie tylko działania podatnika, ale również zobowiązanie się do powstrzymywania od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub stanów.

Ponadto, aby móc zaliczyć daną czynność do usług opodatkowanych VAT, musi ona wynikać z określonego stosunku zobowiązaniowego. Przede wszystkim świadczenie usług nie może mieć miejsca bez ustalenia konsumenta (podmiot będący beneficjentem danej usługi). Zobowiązanie to musi być odpłatne.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE, świadczenie usług lub dostawa towarów podlegają opodatkowaniu, pod warunkiem, że podmiot dokonujący tych transakcji działa jako podatnik. Krajowe przepisy o VAT nie określają warunku występowania w charakterze podatnika jako warunku opodatkowania. Natomiast należy uznać, że również na gruncie prawa krajowego transakcja podlega opodatkowaniu VAT tylko i wyłącznie, gdy wykonywana jest przez podatnika działającego w takim charakterze.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, ustanowienie służebności gruntowej będzie stanowiło świadczenie usług podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. według stawki 22 proc.

Takie stanowisko obecne jest wśród organów podatkowych, np. decyzja z 16 stycznia 2008 r. wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warsza- wie (sygn. 1401/PH-I/4407/14-30/07/EN/PV-I), postanowienie z 29 sierpnia 2007 r. wydane przez naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbo- wego Warszawa-Śródmieście (sygn. 1435/PP1/ 443-59a/07/UK/MK, 1435/PP1/443-59b/07/UK /MK).

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK