| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Rozliczenia VAT przy zakupie środków trwałych

Na podmiotach będących podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją przepisów ustawy ciąży wiele obowiązków. Duża ich część dotyczy rozliczeń podatkowych przy zakupie środków trwałych. Nie w każdym bowiem przypadku będzie istniała możliwość pełnego odliczenia VAT. W niektórych sytuacjach, aby skorzystać z prawa pełnego odliczenia, konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. W dzisiejszym Przewodniku wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczać VAT przy zakupie środków trwałych. Sygnalizujemy w nim, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Andrzej Nikończyk

doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Podatnik zakupił w 14 kwietnia 2006 r. samochód osobowy fiat punto. Zakup ten potwierdzono fakturą VAT na kwotę netto 43 099,38 zł, VAT 9481,86 zł. Od zakupionego samochodu na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT Podatnik odliczył 5689,12 zł, tj. 60 proc. kwoty VAT wykazanej w fakturze. 21 czerwca 2008 r. podatnik sprzedał samochód. Czy istnieje obowiązek korekty VAT naliczonego w przypadku sprzedaży samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

W przypadku sprzedaży samochodu osobowego, który był środkiem trwałym, podatnik może odliczyć podatek naliczony przy jego nabyciu, jednak kwota tego podatku jest ograniczona. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatek naliczony w takim wypadku to 60 proc. kwoty wykazanej w fakturze, nie więcej niż łącznie 6 tys. zł od jednego pojazdu (art. 87 ust. 3 ustawy o VAT). Odliczony podatek naliczony podlega co do zasady corocznej korekcie podatku naliczonego, która wiąże się ze zmianami proporcji udziału czynności dających prawo do odliczenia podatku naliczonego i nie dających takiego prawa. Okres tej korekty w przypadku samochodów to pięć lat, licząc od roku przyjęcia do używania danego środka trwałego (art. 91 ust. 2 ustawy o VAT). Podatnicy, którzy realizują tylko jeden rodzaj sprzedaży (dająca prawo do odliczenia podatku albo niedającą takiego prawa), nie mają obowiązku dokonywać corocznej korekty. Z tego też powodu często zapominają, iż zgodnie z przepisem art. 91 ust. 4 ustawy o VAT mają obowiązek dokonania korekty za pozostały okres korekty z chwilą sprzedaży samochodu. W takim wypadku korekta jest dokonywana za okres rozliczeniowy, w którym doszło do sprzedaży danego środka trwałego i dotyczy pozostałych lat, w których byłaby dokonywana korekta (łącznie z rokiem, w którym następuje sprzedaż).

To czy w drodze korekty zwiększymy kwotę podatku naliczonego VAT, czy musimy ją zmniejszyć, zależy od zasad opodatkowania sprzedaży danego środka trwałego. W przedstawionym zapytaniu mamy do czynienia ze sprzedażą samochodu, przy którego nabyciu prawo do odliczenia nie przysługiwało w pełni. Sprzedaż ta będzie więc korzystać ze zwolnienia od VAT na mocy przepisu par. 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 z późn. zm.), o ile podatnik używał samochodu przez okres co najmniej pół roku. Tym samym korekta, której podatnik musi dokonać za okres sprzedaży pojazdu, będzie wiązać się ze zmniejszeniem kwoty podatku naliczonego.

Jeśli pojazd został nabyty w 2006 roku i w tym roku był przyjęty do używania, a sprzedawany jest w 2008 roku, korekta obejmie kwotę podatku przypadającą na lata 2008-2010, tj. 3/5 kwoty podatku do odliczenia. Podatek przypadający na lata 2006 i 2007 nie będzie podlegał korekcie. Zatem podatnik musi, bazując na przedstawionym przykładzie, wykazać w deklaracji korektę zmniejszającą podatek naliczony o kwotę ok. 3410 zł.

Wyjątkowo niekorzystna sytuacja ma miejsce, gdy podatnik sprzedaje samochód osobowy (co do którego odliczenie VAT nie przysługiwało w pełni), w tym samym roku, w którym go nabył, np. sprzedaż w grudniu 2008 roku samochodu nabytego w styczniu tego samego roku. Wiązać się to będzie z koniecznością zwrotu całości odliczonego podatku naliczonego, mimo wykorzystania tego pojazdu w tym okresie, np. wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych.

Brak dokonania stosownej korekty podatku naliczonego wiązać się może z zaległością podatkową lub zawyżeniem kwot do przeniesienia lub zwrotu. Zatem podatnik, który w późniejszym okresie dokonuje korekty rozliczeń, musi sprawdzić, czy wystarczy skorygować wyłącznie deklarację za okres, w którym dokonał sprzedaży.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

•  Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »