| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wybrać metodę rozliczania VAT

Jak wybrać metodę rozliczania VAT

Podatnik, niezależnie od osiąganych przychodów (obrotów), może decydować o sposobie rozliczenia zobowiązania VAT. Wybór powinien nastąpić z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i charakterystyki działalności przedsiębiorstwa.

Metoda kwartalna

W przypadku stosowania metody kwartalnej obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Istotą tej metody jest możliwość przesunięcia obowiązku zapłaty VAT. Dlatego jest ona korzystna dla jednostek, które wykazują nadwyżkę VAT należnego nad VAT naliczonym. Ponieważ jednostka nie ma prawa dowolnie zmieniać stosowanej metody rozliczenia, decyzję o metodzie kwartalnej powinna podjąć na postawie analizy kształtowania zobowiązań z tytułu VAT oraz wolumenu planowanych zakupów i sprzedaży.

Tabela 3. Możliwość stosowania metody kwartalnej

Wybór metody kwartalnej daje możliwość przesunięcia w czasie obowiązku podatkowego. Odpowiednie dostosowanie polityki kredytowania, tj. maksymalne skrócenie okresu uzyskania należności oraz wydłużenie okresu ściągania zobowiązań, pozwala na efektywne zarządzanie obrotem gotówkowym. Dlatego podstawowym narzędziem również przy stosowaniu metody kwartalnej jest określenie cyklu gotówkowego opisanego wcześniej.

Metoda miesięczna

Jest to metoda funkcjonująca na zasadach ogólnych. Nie oznacza to jednak, że jednostka nie powinna monitorować struktury wiekowej należności oraz okresu obrotów należnościami i zobowiązaniami. Ponieważ w przypadku tej metody płatność z tytułu VAT nastąpi co miesiąc, otrzymanie zapłaty za należności oraz regulowanie zobowiązań powinny być zharmonizowane.

Podsumowując, należy stwierdzić, że niezależnie od wybranej metody rozliczenia VAT jednostki powinny stosować różne narzędzia zarządzania obrotami gotówkowymi. Podstawą monitorowania płynności jest rachunek przepływów pieniężnych. Brak płynności na dłuższą metę doprowadzi do braku wypłacalności, co w ostateczności oznacza upadłość.

Rozliczanie VAT przez podatników niebędących małymi podatnikami

Nowelizowana ustawa o VAT od 1 stycznia 2009 r. wprowadziła możliwość składania deklaracji kwartalnych nie tylko dla małych podatników, ale również dla podatników niebędących małymi podatnikami. Oznacza to pewne ułatwienie dla większych jednostek. Zasady kwartalnego rozliczenia VAT przez małych podatników różnią się od zasad dotyczących dużych podatników.

Tabela 4. Metody rozliczania dla podatników niebędących małymi podatnikami

Schemat 3. Metoda kwartalna

W przypadku małych podatników rozliczanie kwartalne odbywa się na zasadach ogólnych z możliwością przesunięcia zapłaty zobowiązań podatkowych. W przypadku podatników niebędących małymi podatnikami rozliczanie kwartalne oznacza zaliczkowe regulowanie zobowiązań podatkowych za pierwszy i drugi miesiąc kwartału, wynikających z deklaracji podatkowej VAT złożonej za poprzedni kwartał.

Tabela 5. Zaliczkowa metoda kwartalna

Z tabeli wynika więc, że trudno znaleźć korzyści tej metody. Dlatego opłaca się ona tylko tym jednostkom, u których regularnie powstają zobowiązania z tytułu VAT.

 

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt 25, art. 21, art. 86 ust. 16, art. 99 i 103 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320,

• art. 9 ustawy z 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 209, poz. 1320.

• art. 73 § 2 pkt 4, art. 76, art. 77 § 1 pkt 7 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

 

Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK