| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zdarzenia po dacie bilansowej

Zdarzenia po dacie bilansowej

Jakie sytuacje uznaje się za zdarzenia po dniu bilansowym? Jak należy ujmować tego typu zdarzenia w sprawozdaniach finansowych? Kiedy konieczna jest korekta danych sprawozdania, a w jakich sytuacjach należy dokonać ujawnienia zdarzenia w informacji dodatkowej w formie opisowej?
Ze sporządzaniem sprawozdania finansowego, a w szczególności z datami jego podpisania przez kierownika jednostki oraz zatwierdzenia przez właściwy organ, wiąże się zagadnienie sposobu ujęcia w sprawozdaniu finansowym tzw. zdarzeń występujących po dniu bilansowym. Zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości, jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie.
W przypadku uzyskania informacji o zdarzeniach po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, skutki takich zdarzeń ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym jednostka informacje te otrzymała.
Aby lepiej uzmysłowić sobie horyzont czasowy, w jakim występują zdarzenia po dacie bilansowej, istotna jest prawidłowa identyfikacja poszczególnych dat. Okres występowania zdarzeń po dacie bilansowej obejmuje bowiem przedział od dnia bilansowego, poprzez datę sporządzenia sprawozdania finansowego przedłożonego do badania, datę ostatecznego sprawozdania finansowego (a więc uwzględniającego ewentualne korekty biegłego rewidenta) i opinii wydanej przez biegłego rewidenta odnośnie do tego sprawozdania, kończąc na dacie zatwierdzenia sprawozdania.
Dzień bilansowy
Dzień bilansowy to dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. W przypadku rocznych sprawozdań finansowych podlegających badaniu będzie to ostatni dzień roku obrotowego. Patrząc z kolei na definicję roku obrotowego zapisaną w ustawie o rachunkowości jest to w większości przypadków rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. W przeważającej grupie jednostek dniem bilansowym jest 31 grudnia danego roku obrotowego.
Data sporządzenia sprawozdania finansowego i data jego zatwierdzenia
Zgodnie z zapisami art. 52 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Sporządzone sprawozdanie finansowe w przypadku jednostek spełniających ustawowe kryteria, podlega badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Ostateczna wersja sprawozdania finansowego, uwzględniająca ewentualne korekty zaproponowane przez biegłego, podlega ostatecznemu zatwierdzeniu przez właściwy organ jednostki.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK