| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

• obowiązek bezwzględnego nabycia,
• możliwość gospodarczego wykorzystania w dniu, w którym zostały przyjęte do używania,
• przewidywany okres użytkowania ponad 1 rok,
• obowiązek wykorzystywania przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą lub oddane do użytkowania na podstawie umowy leasingu.
Podatnicy mogą jednak nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. W takiej sytuacji wydatki poniesione na nabycie tych wartości stanowią koszt uzyskania przychodów w miesiącu oddania wartości niematerialnej i prawnej do używania.
NSA w wyroku z 29 listopada 1995 r. (sygn. akt SA/Łd 1196/95) orzekł, że obowiązkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych objęte jest także nabycie praw z tytułu umowy know-how, skoro zakres tej umowy jest szerszy nawet niż zakres umowy licencyjnej.
Przykłady
Zakład produkcyjno usługowy otrzymał do testowania od firmy komputerowej program finansowo-księgowy o wartości 6700 zł netto. Nie zapłacił on do tej pory za otrzymany program komputerowy (nie może się zdecydować, czy przetestowano już wszystkie możliwości, które decydowałyby o przydatności tego programu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej). Ponieważ program ten nie został nabyty, zakład produkcyjno-usługowy nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych ani też zaliczyć wartości programu komputerowego do kosztów uzyskania przychodu. W tym przypadku, mimo gospodarczego wykorzystywania programu komputerowego, nie nastąpiło jego nabycie.
Podatnik będący osobą fizyczną prowadzi działalność w zakresie przepisywania tekstów na komputerze. W sierpniu 2004 r. dokonał zakupu programu komputerowego – edytora tekstów – za kwotę 2120 zł netto. Z uwagi na to, iż wartość początkowa programu komputerowego nie przekracza 3500 zł, to wydatek na nabycie programu komputerowego podatnik może zaliczyć kwotę 2120 zł do kosztów uzyskania przychodu w momencie poniesienia wydatku.
Spółka akcyjna zajmująca się spedycją zatrudnia kilku informatyków programistów, którzy tworzą na potrzeby spółki programy komputerowe. Ponieważ ustawy podatkowe wskazują, że programy komputerowe mogą zostać zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych wówczas, gdy zostaną przez podatnika nabyte, programy wytworzone we własnym zakresie nie mogą być zakwalifikowane do wartości niematerialnych i prawnych. Programy komputerowe wytworzone we własnym zakresie nie podlegają amortyzacji. Jednak wydatki związane z wytworzeniem programu komputerowego we własnym zakresie stanowią koszt uzyskania przychodu dla celów podatkowych w dacie faktycznego poniesienia lub zarachowania danego kosztu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK