| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych stanowi obowiązek podmiotu gospodarczego. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.) w wyniku finansowym należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również zmniejszenia, które były dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych. Ustawa o rachunkowości wprowadziła dla podmiotów względną swobodę w ustalaniu stawek amortyzacyjnych. Z tego też względu możliwe staje się uwzględnienie indywidualnych warunków użytkowania środka trwałego przez dany podmiot.
Stosownie do obowiązujących przepisów ustawy o rachunkowości, odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej środka trwałego na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji środka trwałego powinno nastąpić nie wcześniej niż po przyjęciu danego środka trwałego do używania. Rozwiązanie takie oznacza, iż rozpoczęcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych może nastąpić już w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania.
Przykład
4 sierpnia 2004 r. spółka dokonała zakupu środka trwałego w postaci maszyny do paczkowania. Środek trwały został przyjęty do używania i wprowadzony do ewidencji w sierpniu 2004 r. Odpisów amortyzacyjnych dla celów bilansowych można dokonywać już od sierpnia 2004 r. Natomiast odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych można dokonywać dopiero od września 2004 r.
Zakończenie dokonywania odpisów amortyzacyjnych powinno nastąpić w następujących terminach:
• nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową użytkowanego środka trwałego lub
• z chwilą przeznaczenia danego środka trwałego do likwidacji lub
• z chwilą sprzedażą środka trwałego lub
• z chwilą stwierdzenia niedoboru.
Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej dla celów bilansowych uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Na określenie ekonomicznej użyteczności wpływają następujące elementy:
• liczba zmian, na których pracuje środek trwały,
• tempo postępu techniczno-ekonomicznego,
• wydajność środka trwałego mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów albo innym właściwym miernikiem,

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK