| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Dla celów bilansowych kryterium podziału środków trwałych na niskocenne i pozostałe nie jest uzależnione od wartości przyjętej – tak jak dla celów podatkowych – na kwotę 3500 zł. Decyzję co do wartości granicznej przyjętej do takiego podziału dla celów bilansowych podejmuje kierownik jednostki w ramach ustalonej polityki rachunkowości.
Z tego też względu wybór rozwiązania w stosunku do niskocennych składników majątku trwałego uzależniony jest od ustalenia granicy wartościowej oraz sposobu amortyzacji.
Przykład
Jednostka w polityce rachunkowości ustaliła wartość niskocennych środków trwałych na poziomie 5000 zł. W odniesieniu do takich środków przyjęto jednorazową amortyzację dla celów bilansowych w momencie nabycia. Jeżeli podatnik dokona zakupu urządzenia o wartości 4900 zł w cenie nabycia i odda taki środek do używania, to odpis amortyzacyjny nastąpi jednorazowo w dacie nabycia. Koszty księgowe wyniosą zatem 4900 zł, a wartość bilansowa środka trwałego po dokonaniu odpisu amortyzacyjnego – 0 zł. Dla celów podatkowych należy jednak dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi w tym zakresie.
Należy także pamiętać, że w przypadku majątku, który wykazuje cechy środka trwałego ze względu na okres użytkowania ponad rok, ale o niskiej cenie jednostkowej, podatnik może zaliczyć taki przedmiot do materiałów i dokonać odpisu w koszty w miesiącu oddania do użytkowania. Przedmiot taki nie będzie wówczas obejmowany bilansową ewidencją środków trwałych. Druga ewentualność, to zaliczenie takiego majątku do środków trwałych, objęcie go ewidencją bilansową i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Odpisy amortyzacyjne mogą być w takim przypadku dokonywane stopniowo w okresie użytkowania lub jednorazowo w dacie oddania środka do użytkowania.
Na mocy przepisów ustawy o rachunkowości do środków trwałych zalicza się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, które są kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.
Przykład
Spółka z o.o. dokonała zakupu z własnych pieniędzy samochodu osobowego, który został przekazany żonie prezesa zarządu. Żona nie jest pracownikiem spółki z o.o. i nie ma ze spółką jakichkolwiek kontaktów handlowo-gospodarczych. Zakupu tego samochodu nie można zakwalifikować jako zakupu środka trwałego, gdyż samochód nie będzie przeznaczony na potrzeby jednostki.
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK