| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Zeznanie składamy w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie w Polsce ustało przed tym dniem – według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.
EKSPERT RADZI
Metoda FIFO
Jeżeli identyfikacja sprzedawanych papierów wartościowych nie jest możliwa, powinniśmy stosować metodę FIFO (art. 24 ust. 10 u.p.d.o.f.), tj. według zasady pierwsze przyszło – pierwsze wyszło.
Metoda ta ma zastosowanie odrębnie do każdego z rachunków posiadanych przez podatnika, na którym są zdeponowane papiery wartościowe. Istotne jest także, że do ustalania dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych według metody FIFO brane są tylko papiery zdeponowane na rachunku podatnika i dostępne mu w dniu dokonania zlecenia sprzedaży. Zatem papiery zablokowane (zastawione) nie są uwzględniane dla określenia ceny nabycia. Zasady dotyczące określenia dochodu uzyskanego z giełdy stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Pamiętajmy, że zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji.
Pamiętajmy również, że dochodu uzyskanego z giełdy nie określamy na podstawie art. 30b ust. 2 u.p.d.o.f., jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Obecnie obowiązuje formularz oznaczony jako PIT-38 (1). Formularz składamy w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego zeznanie to dotyczy. Za 2004 r. zeznanie powinniśmy zatem złożyć do 30 kwietnia 2005 r.
Jaki formularz wybrać
Formularz PIT-40
Opisywany formularz to formularz rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Zeznanie podatkowe możemy złożyć samodzielnie lub za pośrednictwem płatnika. Jednak z tej drugiej możliwości nie mogą korzystać wszyscy podatnicy, a jedynie ci, których zaliczki na podatek dochodowy odprowadzał płatnik. Płatnik dokonuje rocznego obliczenia podatku w naszym imieniu, gdy złożymy mu do 15 stycznia na formularzu PIT-12 oświadczenie, że:
• poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskaliśmy innych dochodów, z wyjątkiem dochodów określonych w art. 28 u.p.d.o.f. (dotyczy opodatkowania 10% ryczałtem przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych) i art. 30 u.p.d.o.f. (dotyczy dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany, tj. z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych, na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby; z wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, Wojskowym Służbom Informacyjnym i Żandarmerii Wojskowej lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, wypłacanych z funduszu operacyjnego; z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach; z jednorazowych odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, wypłacanych żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej) oraz w art. 30a u.p.d.o.f. (dotyczy dochodów opodatkowanych stawką liniową PIT) i art. 30b u.p.d.o.f. (dotyczy opodatkowania stawką liniową dochodów kapitałowych),
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK