| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zamknięcie roku podatkowego 2004

Zamknięcie roku podatkowego 2004

Koniec roku podatkowego: Koniec roku kalendarzowego z reguły stanowi również koniec roku podatkowego. Tym samym powstaje konieczność sporządzenia odpowiednich zeznań podatkowych. W artykule przedstawiono najistotniejsze problemy związane z zakończeniem roku podatkowego 2004 zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i fizycznych. W tym samym dziale znajdziecie Państwo "Wzory formularzy i dokumentów, gdzie zostały zamieszczone przykłady wypełniania zeznań PIT i CIT.

Podatnicy, którzy wybrali liniowy sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, zdecydowali, że ma on zastosowanie do wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których odnoszą się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc gdy podatnik uzyskuje dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i z tytułu udziału w spółkach niemających osobowości prawnej bądź też jedynie z udziału w takich spółkach i dla każdej z tych form prowadzenia działalności mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wybór podatku liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności (art. 9a ust. 5 updof). Jednak jeśli podatnik prowadzi jednocześnie działalność w różnych formach organizacyjnych i do którejś z nich nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wybór podatku liniowego nie dotyczy tej formy prowadzenia działalności, do której nie mają zastosowania przepisy tej ustawy. Nie oznacza to, że dla pozostałych form podatnik nie może wybrać liniowego sposobu opodatkowania.
Warto podkreślić, że wybór przez jednego ze wspólników spółek niemających osobowości prawnej liniowego sposobu opodatkowania nie oznacza, iż pozostali wspólnicy są również zmuszeni dokonać takiego wyboru. Mają oni prawo opodatkować przypadające zgodnie z ich udziałami dochody z tych spółek według skali podatkowej określonej w art. 27 updof. Ma to istotne znaczenie szczególnie dla tych wspólników, którzy korzystają z różnego rodzaju odliczeń, z których nie mogliby skorzystać w przypadku wyboru liniowego podatku.
Wybór przez jednego ze wspólników spółek niemających osobowości prawnej opodatkowania liniowego nie przesądza sposobu opodatkowania pozostałych wspólników.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 updof, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK