| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

W sytuacji gdy podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Zasada ta ma pełne zastosowanie w przypadku wystawiania faktur wewnętrznych, dokumentujących czynności z całego miesiąca.
W przypadku natomiast otrzymania przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. W przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi pobrano każdą kolejną część zaliczki, przedpłaty, zadatku lub raty, fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia otrzymania tej należności (§ 17 ust. 1 i 2 rozporządzenia).
Zasada ta zgodna jest z przepisem art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, który stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Jakie są konsekwencje wystawienia faktury po terminie wskazanym w tym przepisie? Wystawienie faktury po terminie wskazanym w § 16 rozporządzenia nie skutkuje żadnymi negatywnymi konsekwencjami dla wystawcy faktury, pod warunkiem iż zastosuje się o­n do przepisu art. 19 ust. 4 ustawy o VAT (zadeklaruje powstanie obowiązku podatkowego). Konsekwencje nie grożą także nabywcy, który wobec braku przepisów ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej po terminie będzie mógł na zasadach określonych w ustawie dokonać odliczenia. Dla nabywcy może mieć to jedynie takie konsekwencje, iż otrzymując taką fakturę w okresie późniejszym niż wynikający z przepisu, opóźni moment dokonania przez nabywcę odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego.
8.2. Inne terminy wystawiania faktur
Odmienne terminy wystawiania faktur związane są bezpośrednio ze szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego, który został przez ustawodawcę określony w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1–5 i 7–11 ustawy o VAT. Na podstawie § 18 ust. 1 rozporządzenia, w poniżej przedstawionych przypadkach (z pewnymi wyjątkami) fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Powyższe terminy stosuje się zatem w następujących przypadkach:
• dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki (obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia ich wydania, z wyjątkami dotyczącymi rozliczeń wynikających z przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych),

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK