| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

4) stosowane techniki w zakresie wystawiania i przesyłania dokumentów w formie elektronicznej i kodowania danych w tych dokumentach.
Ponadto minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, został upoważniony na mocy ustawy do określenia, w drodze rozporządzenia, zasad przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną. Wykonując tę delegację minister właściwy do spraw finansów publicznych powinien uwzględnić przepisy prawa Wspólnot Europejskich, potrzebę zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczania podatku oraz stosowane techniki w zakresie przesyłania danych w formie elektronicznej i kodowania tych danych, a więc przy uwzględnieniu zasad określonych w artykule 22 (3)(c) VI Dyrektywy.
III. Zasady wystawiania faktur
1. Podmioty zobowiązane do wystawiania faktur
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT do wystawiania faktur VAT stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy zobowiązani są:
podatnicy (zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni), o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, posiadający numer identyfikacji podatkowej (art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o VAT), a także
osoby prawne,
jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy,
podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, dokonujący dostawy towarów lub świadczenia usług, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub w przypadku terytorium państwa trzeciego – dla podatku o podobnym charakterze.
Na podstawie zaś § 27 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania (…) do wystawiania faktur uprawnione zostały także organy egzekucyjne oraz komornicy sądowi, którzy wystawiają faktury w imieniu i na rachunek dłużników, ale tylko wówczas, gdy na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK