| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek należny może być naliczonym

Czy podatek należny może być naliczonym

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi, których cena dotowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa. W czerwcu na nasze konto wpłynęła kwota dotacji. Przyjęliśmy, że do otrzymanej dotacji stosuje się stawkę właściwą dla dotowanej usługi, a obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu otrzymania pieniędzy. Czy podatek należny od uzyskanej dotacji jest jednocześnie podatkiem naliczonym?

NIE. W przypadku otrzymanej dotacji podatek należny nie stanowi podatku naliczonego.
W podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji, dopłat itp. powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego zaliczką na poczet przyznanej kwoty obowiązek podatkowy powstaje w tej części.
Opodatkowaniu podlegają jedynie dotacje związane bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi, dlatego też otrzymana dotacja powinna zostać opodatkowana stawką właściwą dla dotowanego towaru lub usługi. Kwotę otrzymanej dotacji trzeba traktować jako wartość brutto, w której zawarta jest kwota podatku należnego. Warto przy tym pamiętać, że obrót zmniejsza się o kwoty zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji istnieje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej, natomiast nie ma obowiązku sporządzania dokumentu potwierdzającego otrzymanie dotacji. Wystarczającym dowodem jest w tym przypadku decyzja o przyznaniu dotacji i wyciąg bankowy, z którego wynika data uznania rachunku.
Należy jednak zaznaczyć, że istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji zawierających m.in. dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, jak również inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
W myśl obowiązujących przepisów, kwotę podatku naliczonego stanowi przede wszystkim suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty). W przypadku importu, podatkiem naliczonym jest suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Podatek należny obniża się także o zryczałtowany zwrot podatku, w przypadku nabycia produktów rolnych.
Podatkiem naliczonym jest ponadto kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatek należny z tytułu dotacji nie mieści się w żadnej z tych kategorii, zatem nie można go traktować jako podatku naliczonego.
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 29 ust. 1, art. 19 ust. 21, art. 106 ust. 7, art. 109 ust. 3, art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Iwona Gibalska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK