| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można uzyskać zwrot VAT nie wykonując czynności opodatkowanych

Czy można uzyskać zwrot VAT nie wykonując czynności opodatkowanych

Kupiliśmy w Danii naczepę (a więc nie środek transportu). W ciągu 7 dni od dnia sprzedaży wystawiliśmy fakturę wewnętrzną. Urząd skarbowy nakazał nam złożenie deklaracji VAT-23 i zapłacenie podatku w ciągu 14 dni (chociaż naczepa nie jest środkiem transportu i w dodatku nie była nowa). Otrzymaliśmy VAT-25, który przedstawiliśmy w urzędzie komunikacji. I teraz jest problem, bo naszym zdaniem niepotrzebnie zapłaciliśmy VAT na początku lutego br. Przy wypełnianiu deklaracji VAT-7 kazano nam zapłatę ująć w poz. 37. W styczniu 2005 r. nie wykazaliśmy w deklaracji VAT sprzedaży. Czy możemy liczyć na zwrot zapłaconego VAT od środka trwałego i ewentualnie kiedy? Urząd twierdzi, że dopiero w miesiącu, w którym nastąpi sprzedaż, będziemy mogli wykazać zapłacony niepotrzebnie VAT do zwrotu i tylko do wysokości sprzedaży - 22%. Wygląda na to, że wykonując usługi opodatkowane poza terytorium kraju, nie odliczymy tej kwoty nigdy.

Najszybszym sposobem odzyskania zapłaconego VAT będzie dokonanie choć jednej czynności opodatkowanej i wykazanie jej w najbliższej deklaracji VAT-7. Jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, może uzyskać zwrot VAT w terminie 60 dni. Zwrot następuje na umotywowany wniosek.
 
Przepisy ustawy o VAT nakazują przenieść kwotę podatku naliczonego za okres, w którym nie dokonano żadnej czynności opodatkowanej VAT, na następny okres rozliczeniowy. W takim przypadku oczywiście nie można ubiegać się o zwrot podatku naliczonego. Jeśli również w następnym okresie czynności opodatkowane nie wystąpią, to trzeba podatek przenosić dalej i dalej, aż czynności opodatkowane VAT wystąpią, i wtedy podatek naliczony może obniżyć podatek należny lub można ubiegać się o jego zwrot.
Najpopularniejszą czynnością opodatkowaną VAT jest sprzedaż, ale nie jest to jedyna taka czynność.
Czynności opodatkowane to też np.:
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru,
• darowizna prezentów o wartości powyżej 50 zł każdy,
• świadczenie nieodpłatne usług, jeżeli nie są związane z działalnością przedsiębiorstwa.
Jeżeli podatnik daruje kontrahentowi prezent o wartości 100 zł, to ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT należny. Podatek należny nie będzie w tym przypadku znaczącą kwotą, ale pozwoli ubiegać się o zwrot podatku naliczonego. Terminy zwrotu podatku będą różne w zależności od rodzaju zakupów i od tego, czy faktury zakupu zostały w całości zapłacone. Termin zwrotu może się wahać od 25 do 180 dni od dnia złożenia deklaracji.
Pytanie sugeruje, że podatnik wykonuje wyłącznie czynności, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W stosunku do takich podatników ustawodawca przewidział szczególne warunki zwrotu VAT. Jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, może wystąpić o zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. Zwrot następuje w terminie 60 dni na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową. Podstawą zastosowania tego uregulowania będzie ustalenie, czy podatek naliczony, o którym mowa w pytaniu, ma związek z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia. Jeżeli zakup naczepy był związany np. z wykonywaniem usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, to związek taki istnieje i istnieje również podstawa do złożenia wniosku o zwrot podatku naliczonego.
•  art. 5–8, art. 86 ust. 1, art. 87, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 maja 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Barbara Pyzel
specjalista ds. podatków


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK