| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można uzyskać zwrot VAT nie wykonując czynności opodatkowanych

Czy można uzyskać zwrot VAT nie wykonując czynności opodatkowanych

Kupiliśmy w Danii naczepę (a więc nie środek transportu). W ciągu 7 dni od dnia sprzedaży wystawiliśmy fakturę wewnętrzną. Urząd skarbowy nakazał nam złożenie deklaracji VAT-23 i zapłacenie podatku w ciągu 14 dni (chociaż naczepa nie jest środkiem transportu i w dodatku nie była nowa). Otrzymaliśmy VAT-25, który przedstawiliśmy w urzędzie komunikacji. I teraz jest problem, bo naszym zdaniem niepotrzebnie zapłaciliśmy VAT na początku lutego br. Przy wypełnianiu deklaracji VAT-7 kazano nam zapłatę ująć w poz. 37. W styczniu 2005 r. nie wykazaliśmy w deklaracji VAT sprzedaży. Czy możemy liczyć na zwrot zapłaconego VAT od środka trwałego i ewentualnie kiedy? Urząd twierdzi, że dopiero w miesiącu, w którym nastąpi sprzedaż, będziemy mogli wykazać zapłacony niepotrzebnie VAT do zwrotu i tylko do wysokości sprzedaży - 22%. Wygląda na to, że wykonując usługi opodatkowane poza terytorium kraju, nie odliczymy tej kwoty nigdy.

Najszybszym sposobem odzyskania zapłaconego VAT będzie dokonanie choć jednej czynności opodatkowanej i wykazanie jej w najbliższej deklaracji VAT-7. Jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, może uzyskać zwrot VAT w terminie 60 dni. Zwrot następuje na umotywowany wniosek.
 
Przepisy ustawy o VAT nakazują przenieść kwotę podatku naliczonego za okres, w którym nie dokonano żadnej czynności opodatkowanej VAT, na następny okres rozliczeniowy. W takim przypadku oczywiście nie można ubiegać się o zwrot podatku naliczonego. Jeśli również w następnym okresie czynności opodatkowane nie wystąpią, to trzeba podatek przenosić dalej i dalej, aż czynności opodatkowane VAT wystąpią, i wtedy podatek naliczony może obniżyć podatek należny lub można ubiegać się o jego zwrot.
Najpopularniejszą czynnością opodatkowaną VAT jest sprzedaż, ale nie jest to jedyna taka czynność.
Czynności opodatkowane to też np.:
• wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru,
• darowizna prezentów o wartości powyżej 50 zł każdy,
• świadczenie nieodpłatne usług, jeżeli nie są związane z działalnością przedsiębiorstwa.
Jeżeli podatnik daruje kontrahentowi prezent o wartości 100 zł, to ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w deklaracji VAT należny. Podatek należny nie będzie w tym przypadku znaczącą kwotą, ale pozwoli ubiegać się o zwrot podatku naliczonego. Terminy zwrotu podatku będą różne w zależności od rodzaju zakupów i od tego, czy faktury zakupu zostały w całości zapłacone. Termin zwrotu może się wahać od 25 do 180 dni od dnia złożenia deklaracji.
Pytanie sugeruje, że podatnik wykonuje wyłącznie czynności, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W stosunku do takich podatników ustawodawca przewidział szczególne warunki zwrotu VAT. Jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów lub świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju i nie dokonuje sprzedaży opodatkowanej, może wystąpić o zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. Zwrot następuje w terminie 60 dni na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową. Podstawą zastosowania tego uregulowania będzie ustalenie, czy podatek naliczony, o którym mowa w pytaniu, ma związek z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia. Jeżeli zakup naczepy był związany np. z wykonywaniem usług wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, to związek taki istnieje i istnieje również podstawa do złożenia wniosku o zwrot podatku naliczonego.
•  art. 5–8, art. 86 ust. 1, art. 87, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 maja 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Barbara Pyzel
specjalista ds. podatków


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »