| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odsetki od pożyczki stanowią przychód

Kiedy odsetki od pożyczki stanowią przychód

Spółka z o.o. udzieliła kontrahentowi pożyczki. Na koniec 2004 r. zostały naliczone odsetki od udzielonej pożyczki i wystawiono notę odsetkową. Czy naliczone, lecz niezapłacone przez pożyczkobiorcę odsetki są przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych dla spółki, która udzieliła pożyczki?

Naliczone, lecz niezapłacone odsetki nie będą stanowić przychodu dla spółki.
 
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) zawiera wyłączenie z przychodów kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów) – art. 12 ust. 4 pkt 2. Powołana regulacja przewiduje szczególny tryb opodatkowania odsetek od należności i zobowiązań. Nie ma przy tym znaczenia, czy odsetki są bezpośrednio związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, czy też z inną działalnością wynikającą z umów zawieranych przez przedsiębiorców, nieklasyfikowaną jako działalność gospodarcza. Powołany przepis stanowi wyjątek od reguły zawartej w art. 12 ust. 3 updop, stwierdzając, że każdy rodzaj odsetek staje się przychodem podatkowym nie wcześniej niż w momencie faktycznego otrzymania ich przez podatnika. Dotyczy to także przychodów z odsetek uzyskiwanych przez podatnika z tytułu czynności wykonywanych przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko znajduje swoje potwierdzenie m.in. w piśmie Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z 19 listopada 2004 r. (nr ZD/423-255/04).
Warto jeszcze dodać, że odpowiednio po stronie pożyczkobiorcy nie powstaną koszty uzyskania przychodów. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) – art. 16 ust. 1 pkt 11 updop.
WAŻNE!
Odsetki są przychodami w momencie faktycznego otrzymania i odpowiednio od tej samej daty zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów.
W sytuacji spółki przychód powstanie zatem dopiero po zapłaceniu przez pożyczkobiorcę noty odsetkowej wystawionej przez spółkę.
• art. 12 ust. 4 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
Sławomir Biliński
prawnik


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »