| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych

Moment rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych

Jesteśmy nowo powstałą spółką z o.o. W tym miesiącu zakupiliśmy większość maszyn i urządzeń niezbędnych nam do produkcji mleka. Od kiedy powinniśmy rozpoczynać dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tych maszyn i urządzeń, skoro rozpoczęliśmy działalność w tym samym miesiącu, w którym dokonano zakupu?

 
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość niematerialną i prawną wprowadzono do ewidencji. A zatem rozpoczęcie dokonywania odpisów jest uzależnione od momentu, kiedy to składnik majątku został wprowadzony do ewidencji.
 
Obecnie – zgodnie z art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p. – składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego. Skutkiem tego jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., czyli począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. Do 31 grudnia 2002 r. rozpoczęcie amortyzacji podatkowej środka trwałego następowało od miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik został przyjęty do używania, co wcale nie oznaczało, że będzie to ten sam miesiąc, co miesiąc ujęcia składnika w ewidencji.
Warto pamiętać, że jednym z warunków niezbędnych do zaliczenia danego składnika aktywów do środków trwałych jest warunek kompletności i przydatności do używania. Oznacza to, że w momencie przekazania do używania środka trwałego powinien on być sprawny technicznie. Nabywając więc przykładowo maszynę należy mieć na uwadze, że do czasu jej zamontowania i przekazania do używania nie jest jeszcze ona środkiem trwałym. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się więc nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Grzegorz Mazur


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »