| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych

Moment rozpoczęcia odpisów amortyzacyjnych

Jesteśmy nowo powstałą spółką z o.o. W tym miesiącu zakupiliśmy większość maszyn i urządzeń niezbędnych nam do produkcji mleka. Od kiedy powinniśmy rozpoczynać dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tych maszyn i urządzeń, skoro rozpoczęliśmy działalność w tym samym miesiącu, w którym dokonano zakupu?

 
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość niematerialną i prawną wprowadzono do ewidencji. A zatem rozpoczęcie dokonywania odpisów jest uzależnione od momentu, kiedy to składnik majątku został wprowadzony do ewidencji.
 
Obecnie – zgodnie z art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p. – składniki majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego. Skutkiem tego jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., czyli począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. Do 31 grudnia 2002 r. rozpoczęcie amortyzacji podatkowej środka trwałego następowało od miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik został przyjęty do używania, co wcale nie oznaczało, że będzie to ten sam miesiąc, co miesiąc ujęcia składnika w ewidencji.
Warto pamiętać, że jednym z warunków niezbędnych do zaliczenia danego składnika aktywów do środków trwałych jest warunek kompletności i przydatności do używania. Oznacza to, że w momencie przekazania do używania środka trwałego powinien on być sprawny technicznie. Nabywając więc przykładowo maszynę należy mieć na uwadze, że do czasu jej zamontowania i przekazania do używania nie jest jeszcze ona środkiem trwałym. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się więc nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Grzegorz Mazur


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK