| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji samochód wykupiony z leasingu operacyjnego

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji samochód wykupiony z leasingu operacyjnego

W jakiej kwocie przyjąć do ewidencji środków trwałych samochód wykupiony z leasingu operacyjnego w cenie brutto 3975,97 zł?

Ponieważ wartość początkowa wykupionego z leasingu operacyjnego samochodu wynosi mniej niż 3500 zł, można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
Wn konto 408 „Amortyzacja” 3258,99 zł
Ma konto 064 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych – środków transportu”
3258,99 zł
6. Zakupiony niskocenny aktyw (w tym przypadku samochód z leasingu operacyjnego o wartości początkowej poniżej 3500 zł) może zostać w miesiącu oddania go do użytkowania odpisany w koszty materiałów
Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii”,
Ma konto 080 „Środki trwałe w budowie”
oraz w omawianym przypadku opcjonalnie (w zależności od zapisów w zakładowym planie kont) wprowadzenie samochodu do ewidencji pozabilansowej (ilościowej)
Wn konto pozabilansowe „Środki transportu”.
• art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66
• art. 16g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 78, poz. 684
• art. 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Paweł Muż
ekonomista, pracownik redakcji


reklama

Źródło:

Monitor Księgowego

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »