| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wewnątrzwspólnotowy transport towarów jest importem usług

Kiedy wewnątrzwspólnotowy transport towarów jest importem usług

Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru z Polski do Włoch. Transportem zajął się przewoźnik włoski (inna firma niż odbiorca towaru). Za transport przewoźnik wystawił nam fakturę, na której nie było ani naszego VAT UE, ani VAT UE przewoźnika. Faktura była wystawiona bez VAT. Jak powinna zostać "rozpoznana" ta transakcja dotycząca transportu: czy jako import usług, czy wewnątrzwspólnotowa usługa transportu? Jak powinna zostać zaewidencjonowana w księgach i rozliczona w deklaracji VAT? Nadmieniam, że dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru odbiorca towaru podał swój VAT UE.

W przedstawionej sytuacji wewnątrzwspólnotowa usługa transportu z terytorium Polski na terytorium innego kraju Wspólnoty Europejskiej powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT z tytułu importu usług u polskiego podatnika.
 
W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, czyli w przedstawionym przypadku w Polsce.
Jeśli nabywca usługi – polski podatnik podał dla tej czynności włoskiemu podmiotowi świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium Polski, usługa transportu będzie w dalszym ciągu opodatkowana na terytorium Polski.
Nie ma znaczenia fakt, że swój VAT UE podał odbiorca towaru we Włoszech, ponieważ ani nie świadczy, ani nie zakupuje bezpośrednio usługi transportu.
Z tego wynika, że polski podatnik nabył usługę transportu świadczoną przez podatnika mającego siedzibę poza terytorium kraju, a więc musi wystawić fakturę wewnętrzną z tytułu importu usług.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje, co do zasady, z chwilą wykonania usługi. VAT należny z tego tytułu wykazuje się w deklaracji VAT-7, za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, w pozycji 33, a podstawę opodatkowania w pozycji 32. VAT naliczony wykazuje się w pozycji 44.
Podstawą opodatkowania jest kwota z faktury zagranicznej za usługę transportową.
Do obliczenia VAT należnego i naliczonego w złotówkach należy przyjąć wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski średni kurs waluty obcej na dzień wystawienia faktury zagranicznej na prowizję, nie późniejszy jednak niż na dzień powstania obowiązku podatkowego.
• art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 19 ust. 19, art. 29 ust. 17, art. 27 i 28 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
• § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
Barbara Pyzel
st. specjalista ds. podatków w System Rewident


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »