| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przychody z tytułu uczestnictwa w programie lojalnościowym

Przychody z tytułu uczestnictwa w programie lojalnościowym

Wspólnicy spółki jawnej planują przeprowadzenie akcji motywacyjnej, polegającej na przyznawaniu nagród osobom, które zadeklarują chęć uczestnictwa w programie lojalnościowym, mającym na celu osiągnięcie założonego przez spółkę poziomu sprzedaży jej towarów. Uczestnicy programu będą pracownikami innych przedsiębiorców-dystrybutorów towarów spółki. Nie będą oni w żaden sposób konkurowali między sobą ani nie będą zobowiązani do doprowadzenia do określonej liczby umów sprzedaży. Nie będzie ich łączyć ze spółką żadna umowa cywilnoprawna (zobowiązanie organizatora ma charakter jednostronny). Jak w tej sytuacji powinny zostać zakwalifikowane przychody uzyskane przez te osoby i jakie obowiązki będą ciążyć z tego tytułu na spółce?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. za przychody z innych źródeł uważa się m.in.: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych; zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego; alimenty – z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci; stypendia, dotacje (subwencje), inne niż wymienione w art. 14, oraz dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów: ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z kapitałów pieniężnych.
Z przedstawionego w liście stanu faktycznego wynika, że nagrody wypłacone przez spółkę uczestnikom programu lojalnościowego powinny zostać zakwalifikowane jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. Spółka jako podmiot dokonujący wypłaty tych nagród – z uwagi na charakter organizowanej akcji (jak wynika z treści listu, niebędącej ani konkursem, ani sprzedażą premiową) – nie ma obowiązku pobrania od nich zaliczek na podatek ani zryczałtowanego podatku dochodowego, obowiązana będzie natomiast do sporządzenia dla osób, którym wypłaciła te świadczenia, informacji PIT-8C o wysokości przychodów oraz do przekazania ich podatnikom i urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników – w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego, zgodnie z art. 42a ustawy o p.d.o.f.
Zofia Brzeska
Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »