| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Amortyzacja samochodu przez małżonków

Amortyzacja samochodu przez małżonków

Od roku ja i moja żona prowadzimy działalność gospodarczą - osobno, przy czym również przedmiot działalności każdego z nas jest odrębny. W tym miesiącu zakupiliśmy samochód osobowy, który będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej. Czy możemy zakupione auto oboje ująć w ewidencji środków trwałych i dokonywać od niego odpisów amortyzacyjnych? Czy nie spowoduje to "zdublowania się" odpisów ujmowanych przez nas w kosztach uzyskania przychodów?

Zgodnie z art. 22a ustawy o p.d.o.f. amortyzacji podlegają m.in. środki transportu, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcie do używania, o przewidywanym okresie dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Nie ma zatem przeszkód, aby samochód stanowiący współwłasność małżonków ujęty był w dwóch ewidencjach.
Należy jednak pamiętać o przepisie art. 22g ust. 11 ustawy o p.d.o.f., zgodnie z którym, w przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta ma zastosowanie również do składników stanowiących wspólność majątkową małżonków, jeżeli wykorzystują oni dany składnik w działalności prowadzonej odrębnie.
Reasumując, auto będące współwłasnością małżonków może figurować w ewidencji autora listu i jego małżonki. Nie będzie ono jednak amortyzowane podwójnie, gdyż odpisów amortyzacyjnych małżonkowie powinni dokonywać od połowy wartości tego pojazdu.
Agnieszka Działocha-Świetlikowska
Podstawa prawna:
art. 22g ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »