| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie warunki należy spełnić przy zwolnieniu sprzedaży wysyłkowej z ewidencjonowania

Jakie warunki należy spełnić przy zwolnieniu sprzedaży wysyłkowej z ewidencjonowania

Jakie kryteria muszą być spełnione, aby skorzystać ze zwolnienie z ewidencji VAT za pomocą kasy fiskalnej? Chodzi o sprzedaż wysyłkową na rzecz osób fizycznych lub własnych pracowników.

RADA
Przy korzystaniu ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu z tytułu sprzedaży wysyłkowej przy zastosowaniu kas rejestrujących wymagane jest spełnienie dość rygorystycznych warunków, zarówno dotyczących sposobu zapłaty za dostarczony towar, jak też prowadzenia dodatkowej szczegółowej ewidencji na potrzeby tej sprzedaży.
UZASADNIENIE
Poza zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej ze względu na wysokość obrotu, do 31 grudnia 2005 r. zostało utrzyma
ne zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania wobec podatników dokonujących sprzedaży w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia (§ 2 pkt 3 rozporządzenia). Przy czym, wobec towarów i usług wymienionych w poz. 1–39 załącznika obowiązują określone warunki korzystania z tego zwolnienia oraz sposób i termin utraty tego zwolnienia.
Przedstawione w pytaniu czynności korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących obrotu i kwot podatku należnego z racji wyszczególnienia ich w poz. 40 i 42 załącznika. W poz. 40 załącznika zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania objęto m.in. czynności polegające na dostawie towarów i świadczeniu usług przez podatnika na rzecz jego pracowników. W poz. 42 załącznika zwolnieniem objęto dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) pod warunkiem, że zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową. Z dowodów tych musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
WAŻNE
W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów wprowadzono również dodatkowe warunki korzystania z tego zwolnienia. Z objaśnienia do załącznika wynika, że korzystanie ze zwolnienia możliwe jest wówczas, gdy – niezależnie od spełnienia innych wymogów korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania – należy również prowadzić przy sprzedaży wysyłkowej szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego (przepisów rozporządzenia nie dostosowano do zmian w ustawie), na rzecz której dokonano wysyłki towarów. Ponadto, zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 stycznia 2005 r.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »