| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy spłacenie długu nieruchomością podlega VAT

Czy spłacenie długu nieruchomością podlega VAT

Spółka z o.o. X, będąca podatnikiem podatku VAT, zaciągnęła pożyczkę pieniężną u innego podatnika, również spółki z o.o. Y. W ramach spłaty tej pożyczki spółka X zobowiązała się do przeniesienia na rzecz spółki Y prawa własności do budynku będącego od kilku lat w jej posiadaniu. Czy takie przeniesienia prawa własności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r.?

Pożyczka: Jeżeli w ramach spłaty zaciągniętej pożyczki spółka dokonuje przeniesienia prawa własności nieruchomości, stanowiącej jednocześnie towar używany, na rzecz innej spółki, to na podstawie przepisów ustawy o VAT czynność taka jest zwolniona z opodatkowania tym podatkiem, pod warunkiem że pożyczkobiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tą nieruchomością.
Na podstawie przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, czyli w Polsce.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Przeniesienie prawa własności do nieruchomości przez pożyczkobiorcę, czyli spółkę X, w ramach spłaty zaciągniętej pożyczki u pożyczkodawcy, czyli spółki Y, stanowi odpłatną dostawę towarów, a więc będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.
Przeniesienie przez pożyczkobiorcę prawa własności nieruchomości w zamian za spłatę pożyczki na rzecz pożyczkodawcy stanowi odpłatną dostawę towarów.
W przypadku dostawy budynku lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania – zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT – nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Czytelnik w swoim pytaniu zawarł informację, że jest właścicielem nieruchomości od kilku lat, w związku z tym, jeżeli nieruchomość ta spełnia warunki do tego, aby uznać ją za towar używany, to zastosowanie znajdzie regulacja zawarta w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dodajmy, że budynek uznaje się za używany, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę, minęło co najmniej 5 lat.
Podsumowując, należy stwierdzić, że jeżeli spółka X nie dokonała obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i owa nieruchomość stanowi towar używany, to spółka X nie ma obowiązku naliczać podatku VAT od transakcji przeniesienia prawa własności nieruchomości na spółkę Y.
Magdalena Jabłecka
Podstawa prawna
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK