| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy w przypadku importu usług należy odliczać podatek według proporcji stosowanej przez podatnika

Czy w przypadku importu usług należy odliczać podatek według proporcji stosowanej przez podatnika

Czy fakt występowania sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej ma wpływ na sposób rozliczania importu usług, tzn. - czy można odliczyć cały VAT wynikający z faktury wewnętrznej, czy też jego część, zgodnie z wielkością współczynnika udziału sprzedaży opodatkowanej?

RADA
W przypadkach gdy importowana usługa związana jest zarówno z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, kwotę podatku należnego z tytułu importu usług, podlegającego odliczeniu, stanowi część tej kwoty, wyliczona na podstawie proporcji wstępnej stosowanej przez podatnika.
UZASADNIENIE
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (por. art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zasada ta dotyczy również importu usług, w przypadku którego kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od tego importu (por. art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy).
W konsekwencji, w przypadku gdy importowana usługa związana jest wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika, podatnikowi temu przysługuje prawo do odliczenia całości kwoty podatku należnego z tytułu importu. Z kolei w sytuacji, gdy importowana usługa związana jest wyłącznie z wykonywaniem przez podatnika czynności zwolnionych, podatnikowi nie przysługuje w ogóle prawo do odliczenia.
Również w przypadku, gdy importowana usługa związana jest jednocześnie z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak i czynności zwolnionych, odliczeń dokonuje się na zasadach podobnych do obowiązujących przy zakupach krajowych. A zatem, w przypadkach gdy importowana usługa związana jest zarówno z wykonywaniem czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, kwotę podatku należnego z tytułu importu usług, podlegającego odliczeniu, stanowi część tej kwoty, wyliczona na podstawie proporcji stosowanej przez podatnika.

• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 oraz art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK